Podtrzymanie podaży na PLN, rynek śledzi rozmowy handlowe USA-Chiny

18.02.2019 08:06  Komentarze walutowe
Podtrzymanie podaży na PLN, rynek śledzi rozmowy handlowe USA-Chiny
Początek nowego tygodnia handlu nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo lekkiego podbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3310 PLN za euro, 3,8309 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8163 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9461 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,69% w przypadku obligacji 10-letnich, czyli pozostajemy w rejonie najniższych poziomów od 2016r.

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu przynoszą utrzymanie optymizmu związanego z negocjacjami na linii USA-Chiny. Wedle uczestników ostatnie dni rozmów przyniosły znaczące postępy, choć wedle USA ciągle istnieje przestrzeń do poprawy stosunków handlowych. Inwestorzy liczą, iż uda się wypracować porozumienie przed 1/03 kiedy teoretycznie miałby zacząć obowiązywać nowe obostrzenia ze strony USA (cła na towary warte 200 mld miałyby wzrosnąć z 10 do 25%). Zwyżkę euro ograniczają jednak piątkowe słowa B. Coeure z EBC, który powiedział, iż spowolnienie w Strefie Euro jest mocniejsze niż oczekiwano, co powoduje, iż kolejna runda TLTRO jest możliwa. Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo – zarówno PKB jak i inflacja CPI wypadły blisko prognoz. Od dawna PLN w ograniczonym stopniu reaguje na czynniki lokalne. Większe znaczenie miała ostatnia zniżka EUR/USD (z 1,15 do 1,1250 USD), która podbiła presję podażową wokół walut EM, w tym PLN. W konsekwencji na większości zestawień powiązanych z PLN widoczne jest utrzymanie inicjatywy po stronie sprzedających.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Również szeroki kalendarz makro świeci dziś pustkami, a dzień wolny od sesji w USA ograniczać będzie aktywność inwestorów na początku tygodnia.
 
Zobacz także: Podtrzymanie presji podażowej na PLN
 
Z rynkowego punktu widzenia kurs USD/PLN pozostaje blisko istotnego oporu w rejonie 3,8522 PLN. EUR/PLN oscyluje blisko strefy podaży na 4,3370-4,3488 PLN. Odbicie koszyka BOSSA PLN pozostaje ograniczone, co utrzymuje scenariusz wybicia na parach. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty