Polityka zdominuje globalne nastroje?

18.06.2018 11:26  Komentarze walutowe
Polityka zdominuje globalne nastroje?
Kluczowe informacje z rynków:

USA / CHINY/ WOJNY HANDLOWE:  W piątek po południu zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Biały Dom podał listę 1102 produktów, które zostaną objęte 25 proc. stawką celną. Ich roczna wartość importu do USA z Chin sięga 50 mld USD. W odpowiedzi strona chińska zapowiedziała, że podejmie działania „w podobnej skali” – jeszcze w piątek Pekin opublikował listę 659 amerykańskich towarów, głównie z przemysłu rolnego, oraz samochodowego o wartości 34 mld USD rocznie, na które zostanie nałożona stawka 25 proc. – ma wejść w życie 6 lipca. Dodatkowo przygotowywana jest jeszcze lista towarów o wartości 16 mld USD, które również mają być oclone wyższą stawką.
 
USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu dane nt. indeksu aktywności przemysłowej w rejonie Nowego Jorku wskazały na wzrost wskaźnika z czerwcu do 25 pkt. wobec szacowanych 18,8 pkt. Niemniej nieco rozczarowała dynamika produkcji przemysłowej, która nieoczekiwanie spadła w maju o 0,1 proc. m/m (oczekiwano +0,2 proc. m/m), a wykorzystanie mocy produkcyjnych obniżyło się do 77,9 proc. z 78,1 pkt. Poznaliśmy też wstępne szacunki indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, który wypadł w czerwcu lepiej od szacunków (99,3 pkt.), oraz oczekiwania inflacyjne po maju (roczne predykcje wzrost do 2,9 proc. z 2,8 proc.).
 
EUROSTREFA / NIEMCY: Rośnie napięcie na niemieckiej scenie politycznej. Wprawdzie piątkowe spekulacje o zerwaniu „wiecznej” koalicji CDU/CSU zostały zdementowane, ale spekuluje się, jakoby CSU miała dać dwa tygodnie CDU na podjęcie przez rząd ostatecznych decyzji ws. zmian w polityce imigracyjnej.  Nieformalnie mówi się jednak, że sprawa powinna zostać wyjaśniona przed szczytem UE zaplanowanym na 28-29 czerwca. Władze CDU mają omawiać tą kwestię w najbliższym czasie, również dzisiaj dalsze decyzje ma podjąć CSU. Tymczasem chęci do przystąpienia do ewentualnej nowej koalicji rządowej wyrazili już liberałowie z FDP, oraz Zieloni.
 
NOWA ZELANDIA: NZIER obniżył projekcie wzrostu gospodarczego za sprawą spodziewanego niższego wolumenu eksportu.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty