Polski deficyt w górę

25.04.2019 14:04  Komentarze walutowe
Polski deficyt w górę
Polski deficyt w górę
 
Hiszpańskie bezrobocie znowu rośnie. Słabe dane ciążą euro. Zarówno Kanada, jak i Japonia nie zmieniły stóp procentowych. Przez zwiększone wydatki przedwyborcze rosną prognozy deficytu Polski na kolejne lata.
 
Bezrobocie w Hiszpanii rośnie
 
Słabsze dane gospodarcze z obszaru Unii Europejskiej dotyczą nie tylko Niemiec. Dzisiaj poznaliśmy wyniki stopy bezrobocia w Hiszpanii. Dane za marzec powinny ukazywać początek sezonowego spadku bezrobocia. Okazało się jednak, że odczyt był o 0,25% wyższy niż w lutym. Nie bez znaczenia jest też jego wysokość. 14,7% to 2,5 raza więcej niż w Polsce. Efektem serii gorszych danych z państw unii walutowej jest kurs euro wobec dolara - najsłabszy od połowy 2017 roku. Ze względu na silne połączenie euro ze złotym oznacza to również maksima cenowe dolara względem złotówki.
 
Stopy procentowe bez zmian
 
Wczoraj Bank Kanady, a dzisiejszej nocy Bank Japonii, solidarnie utrzymały stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że weszliśmy w cykl podwyżek tego wskaźnika. Stany Zjednoczone jako pierwsza z dużych gospodarek rozpoczęły odejście od polityki rekordowo niskich stóp. Ruch ten został jednak przerwany, zanim przyłączyła się do niego większość głównych rynków. Stopa procentowa w USA zdążyła wzrosnąć z 0,25% do 2,5%, ale z liczących się państw dołączyły właściwie tylko Kanada i Meksyk, ponieważ mają silne powiązania z amerykańską gospodarką.
Agencja Moody’s straszy
 
Prognozy deficytu dla Polski poszły w górę. Powodem są przedwyborcze obietnice w ramach nowych programów socjalnych. Zapowiadane w roku wyborczym wydatki nie są neutralne dla budżetu. Warto zwrócić uwagę, że pomimo nich, nawet w 2020 roku, w którym przez cały rok kalendarzowy finanse państwa będą musiały ponosić koszty tych zmian, deficyt nie wzrośnie do poziomu, za który groziłaby nam unijna procedura nadmiernego deficytu. Agencja zwraca jednak uwagę, że to negatywny bodziec dla zdolności kredytowej kraju. Zamiast wykorzystywać dobrą koniunkturę, by redukować zadłużenie, szybciej przejadamy większość środków. Mimo wszystko agencja utrzymała stabilną ocenę dla naszego kraju oraz rating na poziomie A2, stąd brak reakcji na rynku walutowym.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
12:00 - Wielka Brytania - wskaźnik zamówień wg. CBI,
14:30 - USA - zamówienia na dobra,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #42   Enea SA, Piotr Olejniczak - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #253 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


waluty