Przesilenie bliżej, niż dalej?

12.07.2018 11:28  Komentarze walutowe
Przesilenie bliżej, niż dalej?
Kluczowe informacje z rynków:
USA/ CHINY/ WOJNY HANDLOWE: Pojawiły się spekulacje, jakoby obie strony były bardziej skłonne do powrotu do oficjalnych rozmów w tematach handlowych. Agencja Bloomberg zacytowała wczoraj wieczorem słowa chińskiego wiceministra ds. handlu Wang Shouwen’a: „kiedy mamy problemy handlowe, to powinniśmy o nich porozmawiać”, a zdaniem wysoko postawionych osób z otoczenia Trumpa,  takie rozmowy były już nieformalnie prowadzone.

W opinii rzecznik Białego Domu Chiny powinny w końcu odnieść się do obaw, które były wielokrotnie zgłaszane przez USA. Bloomberg podaje jednak, że obie strony są już mocno zmęczone konfliktem i oskarżają się wzajemnie o jego eskalację, strona amerykańska uważa też, że Chiny zbyt mało naciskają na Koreę Północną, aby ta wypełniła swoje zobowiązania w kwestii rozbrojenia. Tymczasem Chińczycy do tej pory nie odpowiedzieli na ostatni ruch USA, które zapowiedziały nowe stawki celne (10 proc.) na produkty o wartości 200 mld USD od 30 sierpnia. Niemniej PBOC ustalił dzisiaj fixing USDCNY na poziomie 6,6726 wobec 6,6234 wczoraj.
 
KANADA: Na wczorajszym posiedzeniu Bank Kanady zdecydował się na podwyżkę stóp o 25 p.b. (główna do 1,50 proc.), a w komunikacie pozostawiono furtkę do dalszych, chociaż stopniowych ruchów, zwracając uwagę na silne fundamenty gospodarki niezależnie od narastających obaw dotyczących relacji handlowych. Takie „jastrzębie” podejście nieco zaskoczyło rynek, ale nie na długo.
 
EUROSTREFA: Wczoraj Reuters podał powołując się na źródła, że niektórzy członkowie ECB mieliby nie zgadzać się z oficjalną linią Banku zakładającą, że do podwyżki stóp nie dojdzie wcześniej, niż we wrześniu 2019 r.  Tymczasem mogłaby ona mieć miejsce 2 miesiące wcześniej. Tymczasem dzisiaj o godz. 11:00 poznaliśmy dynamikę produkcji przemysłowej w maju, która wypadła powyżej oczekiwań rosnąc o 1,3 proc. m/m i 2,4 proc. r/r.
 
SZWECJA: Inflacja CPI w czerwcu rosła zgodnie z oczekiwaniami (2,1 proc. r/r i bazowa 2,2 proc. r/r).
 
Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty