Reforma podatkowa bliżej, to dolar wyżej

20.10.2017 11:23  Komentarze walutowe
Reforma podatkowa bliżej, to dolar wyżej
Kluczowe informacje z rynków:

USA: W głosowaniu, jakie miało miejsce w czwartek późnym wieczorem w Senacie, udało się przegłosować projekt ustawy budżetowej na rok fiskalny 2018, który rozpoczął się 1 października – stosunkiem głosów 51-49. W obozie Republikanów tylko senator Rand Paul z Kentucky był przeciwko projektowi. Zakłada on też zwiększenie deficytu budżetowego o ponad 1,5 bln USD w ciągu najbliższej dekady w kontekście planowanej reformy podatkowej. Ta rezolucja pozwoli na dalsze prace nad podatkami bez obawy o konieczność uzyskania większości 60 głosów w Senacie, co byłoby dość trudne dla Republikanów posiadających ich tylko 52.
 
NOWA ZELANDIA: Laburzyści zaprezentują w najbliższy weekend swoje kandydatury na ministrów w nowym rządzie, po tym jak wcześniej nacjonalistyczna NZ First zdecydowała, że to z nimi, oraz Zielonymi będzie tworzyć nowy rząd. Nowym premierem najprawdopodobniej zostanie Jacinda Andern, chociaż to Partia Narodowa premiera Billa Englisha wygrała wrześniowe wybory, choć nie na tyle, aby rządzić samodzielnie.
 
JAPONIA: Sondaż agencji Nikkei przed zaplanowanymi na niedzielę przyspieszonymi wyborami do parlamentu pokazał, że koalicja rządząca może nie utrzymać obecnego stanu posiadania, który daje większość 2/3 głosów, co teoretycznie umożliwia przeprowadzenie zmian w konstytucji. Według badania koalicja LDP-Komeito może zdobyć 297 miejsc, tymczasem 2/3 wymaga ich 310. Premier Shinzo Abe jednak już wcześniej liczył się z takim scenariuszem.
 
WIELKA BRYTANIA: Po czwartkowym spotkaniu premier May z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel w kuluarach szczytu UE, szefowa niemieckiego rządu stwierdziła, że jej stanowisko ws. Brexitu nie uległo zmianie. Niemniej nieoficjalne plotki wskazują, że projekt wspólnej rezolucji nie będzie wykluczał możliwości przejścia do kolejnego etapu rozmów przed końcem roku, chociaż przy założeniu dokonania większych postępów w kluczowych tematach przez obie strony. To samo źródło twierdzi, że unijni przywódcy mają być zaniepokojeni słabnącą pozycją polityczną premier Theresy May we własnym kraju.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty