Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Rozczarowujące dane z Polski. Ropa gwałtownie w górę

21.08.2017 15:04  Komentarze walutowe
Rozczarowujące dane z Polski. Ropa gwałtownie w górę
Poznaliśmy odczyty wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Jest dobrze, ale nie aż tak jak sądzili analitycy. Lepsze dane z USA i dwudolarowy wzrost cena baryłki ropy.
 
Słabe dane z Polski
 
O godzinie 14:00  w piątek poznaliśmy odczyty produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Dane te okazały się istotnie słabsze od oczekiwań analityków. Produkcja przemysłowa rosła o 6,2% zamiast o spodziewane 8,4%, z kolei sprzedaż detaliczna osiągnęła 7,1%, a nie 7,5%.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że słabsze od przewidywanych dane i tak były wyraźnie lepsze niż poprzednie odczyty wynoszące odpowiednio 4,5% i 6%. Inwestorzy najwyraźniej nie podzielali optymizmu analityów bowiem słabsze od prognoz dane przyjęli w miarę neutralnie. Warto natomiast poczekać jak te dane przełożą się na ważniejsze wskaźniki takie jak bezrobocie czy wzrost PKB.
 
Dane z USA i ropa
 
w piątek poznaliśmy dwie ważne informacje z USA. Po pierwsze wstępny odczyt raportu Uniwersytetu Michigan. Był on wyraźnie lepszy od oczekiwań. Później tego dnia dostaliśmy jeszcze informacje z rynku ropy. Liczba wież wiertniczych na rynku ropy spadła o kolejnych 5.

Wciąż jest jednak blisko maksimum od prawie dwóch lat. Spadająca liczba była odpowiedzią na niskie ceny ropy i niską opłacalność wydobycia. W szczycie cenowym w latach 2011-2014  kiedy to ropa naftowa kosztowała powyżej 100 dolarów liczba odwiertów wzrosła do ponad 1500 sztuk.

Od tego momentu spadek cen spowodował gwałtowną redukcję, gdyż nie każda z nich przy danych cenach była rentowna. Można się spodziewać, że jeżeli ceny nadal będą rosnąć tendencja spadkowa się odwróci. Tuż przed danymi inwestorom na rynku ropy puściły jednak nerwy i rozpoczęli kupowanie. W rezultacie cena baryłki wzrosła w ciągu godziny o około 2 dolary. Jak nietrudno się domyślać drożejąca ropa wsparła notowania rubla.
 
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym nie ma żadnych ważniejszych odczytów danych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty