Rzym zdobyty przez Brukselę?

14.12.2018 08:16  Komentarze walutowe
Rzym zdobyty przez Brukselę?
...i inne informacje

Władze Włoch częściowo ustąpiły przed żądaniami Unii Europejskiej. Efektem będzie budżet w takiej formie, że deficyt wyniesie 2,04 proc. PKB - a nie 2,4 proc., jak sugerowano początkowo. Ba, nie tyle sugerowano, ile raczej zapewniano - zdawało się wszak, iż wicepremier Salvini będzie wybitnie nieugięty. 
 
Ale Bruksela też ma - wciąż jeszcze, mimo wszelkich kłopotów UE - swoje argumenty. Rząd Contego chce zrobić tak, by z jednej strony zadowolić wyborców, liczących na realizację obietnic o pomocy socjalnej i ukróceniu "rządów bankierów", a z drugiej - nie podpaść zbytnio Komisji Europejskiej. 
 
Dziś rynek patrzył też na działania EBC, a ściślej - na konferencję prasową. Stóp procentowych nie zmieniono, potwierdzono zamknięcie operacji QE, ale Draghi powiedział, że wciąż konieczna jest znacząca stymulacja monetarna, a dane makroekonomiczne są słabsze od oczekiwań.
 
Co się stało z eurodolarem? Do 14:30 krążył w rejonie 1,1360 - 1,1390, a potem zszedł wyraźnie na południe. Po 16:00 mieliśmy 1,1330-35 - tak więc umocnił się dolar. Później się to trochę wyrównało, teraz mamy 1,1360. Ostatecznie nie wystąpił żaden całościowy przełom. Wykres nadal jest wąsko skonsolidowany, a jutro poznamy np. indeksy PMI dla usług krajów europejskich i USA, indeksy Tankan z Japonii (dla przemysłu i usług) czy dane chińskie o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. 
 
Złotówka i jej pary

USD/PLN klaruje się aktualnie na poziomie 3,78. W maksimach był na 3,7870, w minimach na 3,7650. Para odtwarza wahania eurodolara, to nic nowego - i była pod wpływem takich kwestii jak posiedzenie EBC czy wieści z Włoch.
 
Na parze EUR/PLN widzimy 4,2960. Złotówka się osłabiła do euro, acz nie doszło do klarownego wybicia ponad 4,30. Minima między ósmą a dziewiątą to 4,2865. 

Tomasz Witczak
FMC Management

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty