Spada zaufanie w niemiecką gospodarkę

30.11.2018 14:23  Komentarze walutowe
Spada zaufanie w niemiecką gospodarkę Indeks nastrojów gospodarczych IFO jest uważany za jeden z podstawowych wskaźników wyprzedzających niemieckiej gospodarki. Dlatego też rynek nie jest usatysfakcjonowany faktem, iż w ostatnich miesiącach wartości indeksu spadają.

W tym tygodniu zostały opublikowane wyniki indeksu IFO za listopad, które wykazały spadek do poziom 102 pkt. Nie jest to szczególnie negatywny wynik, ale zwiększa obawy, że rozwój niemieckiej gospodarki będzie spowolniał. Może mieć to negatywny wpływ również na rozwój polskiej gospodarki. Perspektywy niemieckich firm pogorszyły się więc zarówno w kontekście przyszłego rozwoju oraz obecnej sytuacji. Jest to kolejny sygnał ostrzegający o możliwym spowolnieniu gospodarczym, co powoduje wzrost nerwowości na rynkach.

W tym tygodniu kilku znaczących przedstawicieli banków centralnych miało swoje wystąpienia. Podczas gdy M. Draghi swoim przemówieniem starał uspokoić sytuację wokoło Brexitu, tak zupełnie inny charakter miało wystąpienie szefa amerykańskiego Fedu, J. Powella. Wskazywał on, że stopy procentowe w USA znajdują się tuż pod poziomem neutralnego pasma. Rynki zinterpretowały, że amerykański Fed w następnym roku nie będzie za szybko podnosił stóp procentowych i że istnieje realna szansa na wolniejszy wzrost stóp.

Złoty w tym tygodniu zanotował umocnienie i w piątek rano jego wartość wynosiła 4,29 EUR/PLN. Kurs eurodolara w tym czasie był na poziomie 1,14 EUR/USD.

AKCENTA


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty