Stabilizacja kursu EUR/PLN, USD/PLN może reagować na wieści ze świata

05.02.2019 09:46  Komentarze walutowe
Stabilizacja kursu EUR/PLN, USD/PLN może reagować na wieści ze świata Wtorkowy poranek przynosi stabilizację notowań euro i szwajcarskiego franka w relacji do złotego, przy jednoczesnym niewielkim wzroście notowań dolara i brytyjskiego funta. O godzinie 09:20 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2850 zł, USD/PLN 3,7535 zł, CHF/PLN 3,7545 zł, a GBP/PLN 4,8920 zł.

Euro tym samym wróciło od konsolidacji wokół poziomu 4,30 zł, a po czwartkowo-piątkowym skoku notowań, co sprowadziło kurs poniżej 4,26 zł, zostało już tylko mgliste wspomnienie. Co więcej, ta nieudana zeszłotygodniowa próba wybicia dołem z obserwowanej od wielu tygodni konsolidacji na EUR/PLN, szanse na kontynuację tejże stabilizacji notowań przedłuża. 

Zobacz także: 
Waluty w kontekście PMI

Jest mało prawdopodobne, żeby dzisiejszy dzień przyniósł jakiś przełom w notowaniach EUR/PLN. Raczej należy oczekiwać, że notowania euro pozostaną stabilne, a na ewentualne impulsy docierające z rynków globalnych reagować będą inne pary. W tym głównie USD/PLN, której zachowanie wprost odzwierciedla wahania EUR/USD. Dlatego to właśnie kurs USD/PLN pozostanie czuły na publikowaną dziś serię styczniowych indeksów PMI dla sektora usług w głównych europejskich gospodarkach i USA, na publikację analogicznego usługowego indeksu ISM dla USA, czy grudniowy raport o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Już drugie w 2019 roku. Jego wyniki inwestorzy poznają w środę w godzinach popołudniowych. Jutro też zorganizowana zostanie konferencja prasowa po posiedzeniu Rady.

Szanse na jakiekolwiek zmiany w polityce monetarnej są praktycznie zerowe. Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych, pozostawiają główną z nich na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc., ale też nie zmieni swojej gołębiej retoryki. Tej najwcześniej można oczekiwać po marcowej publikacji projekcji inflacji. Do tego czasu aktualny pozostanie konsensus, wzmacniany przez samego prezesa Glapińskiego, że do końca kadencji obecnej Rady stopy procentowe w Polsce nie zmienią się.

Zobacz także: "Gołębi" Fed wspiera waluty rynków wschodzących. Funt cierpi z powodu BrexituGołębie nastawienie RPP nie wzmacnia złotego, ale też go przesadnie nie osłabia. Zwłaszcza teraz, gdy spowolnienie w strefie euro sprawiło, że szanse na jakiekolwiek zaostrzenie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny oddala się. Dlatego z punktu widzenia złotego rozpoczynające się posiedzenie będzie miało neutralny wydźwięk.

Marcin Kiepas

analityk niezależny

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty