Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Stopy mają pozostać bez zmian do końca 2020 r.

12.07.2018 08:13  Komentarze walutowe
Stopy mają pozostać bez zmian do końca 2020 r.
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w lipcu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes i towarzyszący mu członkowie Rady (prof. Żyżyński i prof. Hardt) powtarzają, że zarówno obecnie, jak i w przewidywalnej przyszłości nie ma szans na podwyżki stóp procentowych.
 
Podczas dzisiejszego spotkania prezes Glapiński podzielił się również projekcjami Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. DAE oczekuje, że inflacja w 2018 r. i 2020 r. powinna być nieco niższa od tej oczekiwanej jeszcze w marcu. Zgodnie z oczekiwaniami wskaźnik CPI powinien w 2020 r. z 50-procentowym prawdopodobieństwem znaleźć się w widełkach 1,7 - 3,9% w porównaniu do 1,9 - 4,1% prognozowanych wcześniej.

Co ciekawe, NBP spodziewa się również nieco niższego wzrostu gospodarczego w dłuższym terminie (lata 2019 - 2020) niż zakładał wcześniej. Oczekuje, że PKB Polski w  końcówce projekcji (w roku 2020) wzrośnie z 50% prawdopodobieństwem o  2,4 - 4,3%, w porównaniu z oczekiwaniami zawierającymi się w widełkach 2,6 - 4,6% z marca br. W krótkim terminie (w 2018 roku) PKB ma być z kolei nieco wyższe niż oczekiwano wcześniej. Zgodnie z nową estymacją z 50-procentowym prawdopodobieństwem ma zawierać się w widełkach 4,0 - 5,2% wobec wcześniejszych widełek 3,5 - 5,0%.
 
Kluczowym wnioskiem, jaki należy wynieść z dzisiejszego spotkania jest fakt utrzymania bardzo niskich oczekiwań Narodowego Banku Polskiego co do kształtowania się inflacji w przyszłości. O ile prognozy NBP względem inflacji się sprawdzą, RPP może w ogóle nie podnosić stóp procentowych w horyzoncie prognozy. 
 
Obecnie wygląda na to, że kredytobiorcy nie mają się czego obawiać. Biorąc pod uwagę stanowisko Rady, stopy procentowe w bieżącym roku niemal na pewno pozostaną niezmienione. Prawdopodobne jest, że stopy procentowe pozostaną stabilne również przez większość 2019 r. a nawet jeszcze w 2020 r. 
 
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.
 
Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797. 
 
Ebury Partners Markets Ltd jest instytucją autoryzowaną i regulowaną przez FCA (Financial Conduct Authority) jako Firma Inwestycyjna, która doradza i przeprowadza transakcje na instrumentach FX Forward. Numer rejestru: 784063. 

Roman Ziruk, Ebury 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty