Szalony FED. Gwałtowny spadek na złocie

11.10.2018 12:32  Komentarze walutowe
Szalony FED. Gwałtowny spadek na złocie
Kampania uzupełniająca do Kongresu zachęciła Donalda Trumpa do mocniejszych wypowiedzi na temat polityki FED. Na rynku ropy naftowej coraz więcej silniejszych bodźców a cena surowca gwałtownie skacze.
 
Trump krytykuje FED
 
To, że prezydent USA nie jest fanem polityki rezerwy federalnej wiedzieliśmy od dawna. Dotychczas jednak wyrażał się w znacznie bardziej stonowany sposób. Określenie szalona nie znajdowało się w użyciu. Krytyka dotyczyła oczywiście zacieśniania polityki monetarnej. Działania te zdaniem prezydenta już teraz są za mocne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że rynki oczekują kolejnej podwyżki jeszcze w grudniu.

Od początku serii podwyżek w USA stopa procentowa wzrosła już o 2%, a Unia Europejska wciąż nie rozpoczęła podnosić stóp. Część analityków zwraca uwagę, że zaostrzenie retoryki może być wynikiem nie tyle presji na nie podnoszenie stóp w grudniu, ale próbą budowy silniejszego wizerunku w trakcie wyborów uzupełniających do kongresu. Gdyby miało nie dojść do podwyżki w grudniu należałoby się spodziewać wyraźnej przeceny dolara.
 
Czarne złoto znów traci
 
Po gwałtownych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu września i października przyszedł czas na korektę. W ciągu jednego tylko dnia ropa straciła na wartości aż 3,5 dolara za baryłkę. Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają? Na rynku ropy jest w tej chwili wiele czynników, które potrafią istotnie zachwiać rynkiem. Po pierwsze najprawdopodobniej od 4 listopada wejdą sankcje przeciwko Iranowi, co podniesie prawdopodobnie ceny przez mniejszą ilość surowca. Z drugiej strony wojna handlowa już teraz ma negatywny wpływ na popyt na ropę. Do tego trzeba dodać spadek wydobycia w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganów. Na to wszystko nakłada się jeszcze próba zwiększenia produkcji przez OPEC. W rezultacie najprawdopodobniej czeka nas bardzo interesujący miesiąc na tym rynku. Korzystając z wysokich cen ropy w górę poszedł rosyjski rubel, którego wartość mocno związana jest z tym surowcem.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:30 - Unia Europejska - protokół z posiedzenia EBC,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty