Wyborcza Europa i polscy bezrobotni

27.05.2019 15:16  Komentarze walutowe
Wyborcza Europa i polscy bezrobotni
W cieniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego ujrzeliśmy dane na temat stopy bezrobocia w Polsce. Po raz kolejny oglądamy najniższy wynik od czasu przemian ustrojowych i końca fikcji pełnego zatrudnienia. Wszystko wskazuje, że nie będzie to ostatni raz w tym roku.
 
Polski pejzaż powyborczy
 
Obecnie w mediach najczęściej komentowanym wydarzeniem jest wynik wczorajszych wyborów. Jednak na rynkach walutowych rezultat głosowania na razie nie odbił się szerokim echem. Zwycięstwo partii rządzącej było przewidywalne i widoczne w przedwyborczych sondażach, które zwyczajowo były delikatnie odchylone na korzyść liberałów (w porównaniu do ostatecznego osiągnięcia). Na kursie złotego właściwie nie widać reakcji. Na uwagę i status największego zaskoczenia zasługuje bardzo wysoka (jak na wybory do europarlamentu) frekwencja, która pokazuje, że coraz bardziej interesujemy się polityką i jej wpływem na życie zwykłego obywatela.
 
Wybory w Europie
 
Pewną niespodzianką są wysokie wyniki formacji skrajnie antyeuropejskich. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej lokalnym scenom politycznym, nie było to czymś wcześniej zupełnie nieprzewidywalnym. Ruchy te od dawna rosły w siłę, a europejskie głosowanie tylko potwierdziło kierunek zmian. Prawdziwym testem dla tych ugrupowań okażą się krajowe wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii Partia Brexitu z wygraną na poziomie 31,7% jest dobrym przykładem i pokazuje jasno, że emocje mogą być dopiero przed nami, a obecny spadkowy ruch funta prawdopodobnie będzie kontynuowany. Z drugiej strony, pomimo tak dobrego wyniku, politycy są świadomi, że za partiami pro-Brexitowymi wcale nie stoi większość wyborców. Należy pamiętać, że formacje te dodatkowo różnią się wizją opuszczenia UE.

Zobacz także: Czy wyniki eurowyborów wpłyną na rynki finansowe?

Pozytywny rekord bezrobocia
 
Zgodnie z oczekiwaniami poziom braku zatrudnienia w Polsce spadł do 5,6%, ustanawiając kolejny najniższy rezultat od początku transformacji. W ciągu roku stopa bezrobocia obniżyła się o 0,7%. Biorąc pod uwagę czynniki sezonowe, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zobaczymy następne rekordy. Spadki nie są co prawda tak szybkie, jak w ostatnich latach, ale należy zwrócić uwagę, że 5 lat temu, kiedy bezrobocie wynosiło 14%, było zwyczajnie łatwiej obniżać je w szybszym tempie.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)   Albert "Longterm" Rokicki, #110 PYTANIA DO LONGTERMA (25.01.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty