Wybory w Turcji. Ograniczenie wydobycia ropy

25.06.2018 11:50  Komentarze walutowe
Wybory w Turcji. Ograniczenie wydobycia ropy
W Turcji Erdogan wygrywa zarówno wybory prezydenckie i parlamentarne. Na posiedzeniu OPEC doszło do podwyżki wydobycia ropy naftowej. Dane z Niemiec bez wpływu na euro.
 
Erdogan zwycięża
 
Zgodnie z oczekiwaniami analityków wybory w Turcji zwycięża Recep Erdogan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju startująca w koalicji z Nacjonalistyczną Partią Działania. Zarówno prezydent jak i jego partia otrzymały nieznacznie powyżej 50%. Dzięki temu nie będzie potrzeby drugiej tury. Są to o tyle ważne wybory, że zmieniono system na prezydencki. W rezultacie zlikwidowano rolę premiera a funkcję tą będzie pełnił prezydent.

Oznacza to, że jeszcze więcej władzy trafia w jedne ręce. Co ciekawe wbrew wcześniejszym podejrzeniom nie było masowych protestów związanych z manipulacjom wyborami. Jak zareagowały rynki? W piątek lira turecka kosztowała około 79 groszy. Dzisiaj rano są to już okolice 81 groszy. Oznacza to, że inwestorzy obawiali się braku rozstrzygnięcia i dalszej komplikacji sytuacji w kraju.
 
Konferencja OPEC
 
W piątek odbyło się posiedzenie państw kartelu OPEC. Zgodnie z oczekiwaniami pod naciskiem Rosji i Arabii Saudyjskiej doszło do podniesienia limitu wydobycia o milion baryłek. Jest to trochę ponad 1% światowego wydobycia. Jakie były powody zwiększenia produkcji? Po pierwsze sankcje amerykańskie względem Iranu powinny z czasem znacząco ograniczyć produkcję z tego kraju. Po drugie są obawy, że wraz ze wzrostem gospodarczym pojawi się deficyt surowca na rynku. Wzrost wydobycia zgodnie z oczekiwaniami spowodował spadki cen surowca na rynku.
 
Neutralne dane z Niemiec
 
O godzinie 10:00 poznaliśmy ważny odczyt z Niemiec. Indeks instytutu IFO zgodnie z oczekiwaniami nieznacznie spadł i osiągnął 101,8 pkt. Pokazuje on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Dlaczego te dane są ważne dla euro? Niemcy są największą gospodarką strefy euro i jeżeli ta lokomotywa się zatrzyma to znowu będziemy widać inwestorów przenoszących swoje pieniądze w inne regiony świata. Taki ruch byłby kolejnym negatywnym sygnałem dla europejskiej waluty.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
16:00 - USA - sprzedaż nowych domów,
16:30 - USA - indeks Dallas FED dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty