Wzrost PKB w Europie. Polska rośnie 5,1% czy 4,3%?

14.02.2018 12:50  Komentarze walutowe
Wzrost PKB w Europie. Polska rośnie 5,1% czy 4,3%?
Poznaliśmy dzisiaj dane Eurostatu na temat wzrostu PKB w Unii Europejskiej. Polska zajęła solidne 4 miejsce. Wynik jest gorszy niż podawany, ze względu na czynniki sezonowe. Dolar słabnie a szanse na wzrost stóp procentowych rosną.
 
Wzrost PKB w Europie
 
Dzisiaj o godzinie 11:00 poznaliśmy odczyty wzrostu PKB w Europie. Na pierwszym miejscu zgodnie z oczekiwaniami znalazła się Rumunia z imponującym wynikiem 7%. Drugie i trzecie miejsce osiągnęły Łotwa i Węgry z wynikiem równo 4,8%. Polska zajęła czwarte miejsce z wynikiem 4,3%. Cała Strefa euro rozwijała się w tempie 2,5%. Warto zwrócić uwagę, że wynik ten jest osiągany przy stymulacji ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Jeżeli stopy procentowe zaczną rosnąć to wzrastający koszt kredytu może jeszcze trochę spowolnić wzrost gospodarczy. Rynki na razie właściwie zignorowały te dane. Głównie dlatego, że były one zgodne z oczekiwaniami analityków.
 
Wzrost w Polsce
 
Warto zwrócić uwagę na rozbieżność we wzroście PKB Polski wedle danych GUS oraz Eurostatu. Powodem jest oczyszczenie danych o czynniki sezonowe. Wyjaśnia to dlaczego raz widzimy wzrost 5,1% a raz 4,3%. Co ciekawe wynik dla Polski był o 0,1% gorszy od oczekiwań. Oznacza to, że analitycy jeszcze optymistycznie patrzyli na wyniki z Polski.
 
Co z dolarem?
 
Sytuacja z amerykańską walutą jest dość ciekawa. Po tym jak dolar tydzień temu odrobił sporą część strat względem euro, a tym samym i złotego nastąpiło w tym tygodniu ponowne odbicie w górę. Jest to o tyle ciekawe zjawisko, że wraz ze spadkiem ceny dolara wzrosły kontrakty na stopę procentową. Dlaczego jest to ciekawe? Ponieważ wzrost wartości kontraktu sugeruje, że inwestorzy przewidują, że na marcowym posiedzeniu FED powinny wzrosnąć stopy procentowe. Szanse takiego scenariusza ocenia się obecnie na około 77,5%. Wzrost stóp procentowych powoduje, że waluta zyskuje na wartości. W rezultacie wraz ze wzrostem szans na podwyżkę stóp waluta powinna raczej zyskiwać na wartości.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - inflacja konsumencka,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
16:30 - USA - zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty