Wzrost awersji do ryzyka sprzyja amerykańskiemu dolarowi

22.07.2019 11:03  Komentarze walutowe
Wzrost awersji do ryzyka sprzyja amerykańskiemu dolarowi
Kluczowe informacje z rynków:
 
Iran, Wielka Brytania: Irańska Gwardia Rewolucyjna poinformowała o przejęciu brytyjskiego tankowca w rejonie cieśniny Ormuz.
 
USA: Wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan w lipcu znalazł się na poziomie 98,4 pkt. wobec oczekiwań wynoszących 98,5 pkt.
 
Naszym zdaniem: Początek nowego tygodnia na globalnych rynkach finansowych, w tym również na rynkach walutowych, przynosi wzrost awersji inwestorów do ryzyka. Wszystko za sprawą ponownego zaostrzenia relacji dyplomatycznych na linii Iran – kraje Zachodu po przejęciu brytyjskiego tankowca w rejonie cieśniny Ormuz. Irańczycy tłumaczyli ten fakt uwikłaniem się tankowca w wypadek na morzu, jednak Brytyjczycy nie uwierzyli w takie uzasadnienie, a inne kraje Bliskiego Wschodu – posiadające lepsze relacje z USA i Unią Europejską – potwierdziły, że działania Iranu miały na celu pokazanie krajom Zachodu, że wciąż Iran posiada spory wpływ na to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. 
 
W obliczu braku istotnych danych makro podczas poniedziałkowej sesji, to właśnie wydarzenia polityczne mogą być dzisiaj w centrum uwagi. Na razie inwestorzy wyczekują na komunikaty ze strony Brytyjczyków, które najprawdopodobniej rzucą więcej światła na to, w jakim stopniu Zachód będzie starał się załagodzić konflikt, a nie dążyć do konfrontacji. 
 
Na razie wzrost awersji do ryzyka sprzyja amerykańskiemu dolarowi jako walucie traktowanej jako tzw. „bezpieczna przystań” na globalnych rynkach finansowych. Niemniej, spora część tego ruchu w górę była zrealizowana podczas piątkowej sesji, a dzisiaj dolar raczej utrzymuje piątkową zwyżkę, a nie kontynuuje wzrosty. Ten stan widać zarówno na wykresie indeksu amerykańskiego dolara, jak i na wykresie kursu EUR/USD. 
 
Tymczasem na rynku brytyjskiego funta zła passa wydaje się nie mieć końca. Zamieszanie z zatrzynamiem tankowców, które uwikłało ten kraj w otwarty konflikt dyplomatyczny z Iranem, jest jednak sprawą o znaczeniu drugorzędnym dla wartości brytyjskiego funta. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wartość tej waluty pozostają oczekiwania dotyczące Brexitu. Według najnowszych sondaży, obecnie szanse tzw. twardego Brexitu szacowane są na około 40%. Niemniej, obserwatorzy brytyjskiej sceny politycznej wyrażają obawy, że jeśli Boris Johnson otoczy się w rządzie zwolennikami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, to te szanse mogą wzrosnąć, wywierając dodatkową presję spadkową na wartość funta. 
 
 
Wykres dzienny indeksu USD
 
 
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
 
Wykres dzienny GBP/USD
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Mateusz Namysł, #33 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.02.2019)   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: I. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty