Z wiedzą o amerykańskim PKB

29.10.2018 07:57  Komentarze walutowe
Z wiedzą o amerykańskim PKB
Dziś na rynkach

Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał zaskoczyła pozytywnie - annualizowany wynik to +3,5 proc. Tymczasem oczekiwano 3,3 proc. Z drugiej strony, PCE Core i deflator PKB, związane z inflacją, były znacznie niższe od oczekiwań. Lekko rozczarował też indeks instytutu Michigan - czekano na 99 pkt, a było 98,6 pkt. Wskaźniki oczekiwań inflacyjnych (długo- i krótko-terminowy) były zarazem na poziomach nieco wyższych od prognoz.
 
Na dwoje zatem babka wróżyła, by użyć kolokwialnego przysłowia. Dziś o 13:30 poznamy jeszcze dane o dochodach i wydatkach mieszkańców USA, a tymczasem eurodolar lokuje się na 1,1390. W istocie więc piątkowe popołudnie przyniosło dość wyraźne osłabienie się dolara. Jego wartość skorygowano na rzecz euro, albowiem doszło do odbicia od dołka na 1,1335. Nie doszliśmy zatem do minimum z sierpnia, które wypadło praktycznie przy 1,13 - choć nadal jesteśmy znacznie poniżej zakresu ograniczonego od dołu przy 1,15, który można uznać za zasadniczy dla miesięcy od maja. Zasadniczy, ale już parę razy łamany. 
 
Agencja S&P obniżyła, ale tylko perspektywę ratingu Włoch, a nie sam rating. Zawsze jakieś pocieszenie dla tego kraju, biorąc pod uwagę napiętą sytuację pomiędzy Rzymem a Brukselą - w kontekście budżetu, który nie podoba się władzom unijnym. 
 
Dobrze wypadła dynamika sprzedaży detalicznej w Japonii za wrzesień, lepiej od prognoz. O 10:30 mamy odczyt z Wielkiej Brytanii o podaży pieniądza M4, potem kolejny z tego kraju (w południe) - mianowicie wskaźnik zamówień CBI. O 14:45 wypowie się Ch. Evans z Fed, o 15:30 poznamy indeks Dallas Fed dla przemysłu. 
 
Co w Polsce?

Pan Osiatyński z RPP ocenił, że w ciągu najbliższych 2 - 3 kwartałów inflacja pozostanie poniżej celu inflacyjnego. Poza tym mamy parę wiadomości gospodarczych w mediach; o tym np., że Autosan zostanie przejęty przez PGE i temat ten jest obecnie rozwijany, a także o tym, iż LOT idzie na ustępstwa wobec związkowców. Piątkowa sesja na GPW była w każdym razie ujemna, WIG20 opadł aż o 2,80 proc. 
 
Złoty jest raczej słaby, szczególnie do dolara. Na USD/PLN mamy 3,7850, a to i tak wyraz umocnienia naszej waluty po korekcie na eurodolarze, bo w piątek byliśmy już niedaleko 3,81. Na EUR/PLN zaliczono prawie 4,32 - teraz mamy 4,3115. Jeśli funt jest teraz przy 4,8560, to trzeba pamiętać, że owa para w piątek kreśliła już 4,87.
 
Tomasz Witczak
FMC Management

Notowania WIG20

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty