Za nami istotne publikacje

11.07.2019 14:48  Komentarze walutowe
Za nami istotne publikacje
Środa przyniosła wyraźne osłabienie dolara amerykańskiego. Z czym należy je powiązać?  Dzisiejsze „minutki” ze spotkania EBC sugerują, że wśród decydentów panuje szerokie przekonanie względem tego, iż bank musi być gotowy na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Reakcja rynku na publikację była jednak dość niewielka – nie wygląda na to, żeby gołębia retoryka EBC była w stanie przerwać dzisiejszy wzrost głównej pary. 
 
Opublikowane wczoraj wieczorem „minutki” z ostatniego spotkania FOMC potwierdziły natomiast, że jedynym decydentem głosującym za natychmiastową obniżką stóp procentowych podczas ostatniego spotkania banku centralnego był zagorzały gołąb, James Bullard. Ogólnie jednak ton podsumowania po spotkaniu FOMC nie był istotnie różny od tego, do którego przyzwyczailiśmy się w ostatnim czasie. W związku z czym publikacja miała dość ograniczony i jedynie chwilowy wpływ na rynek. Inwestorzy wczoraj skupili się przede wszystkim na opublikowanym tekście wypowiedzi prezesa FOMC, którego gołębi ton wpłynął na osłabienie amerykańskiej waluty. 
 
SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY 
 
EUR
Kurs EUR/PLN w środę spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,26-4,28. Para EUR/USD zakończyła środę umocnieniem. W kontekście dzisiejszej, porannej rewizji danych o inflacji w Niemczech w czerwcu, warto wspomnieć o podniesieniu szacunku HICP z 1,3% do 1,5% w ujęciu rocznym. Można to rozpatrywać pozytywnie – wstępne dane sugerowały utrzymanie indeksu na niskim poziomie z maja. Inflacja CPI w podanym okresie rosła o 1,6%, zgodnie z wcześniejszym odczytem. 
 
GBP
Kurs GBP/PLN w środę spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,74-4,76. Wczorajsze, miesięczne dane PKB z Wielkiej Brytanii pokazały, że wzrost PKB w maju osiągnął oczekiwany poziom 0,3% w relacji do poprzedniego miesiąca. Znaczenie danych było jednak ograniczone. Z jednej strony z uwagi na ich wsteczność (dane za maj), z drugiej ze względu na Brexit, którego ostateczny kształt (a nie bieżąca sytuacja) w ogromnym stopniu zdeterminuje zachowanie brytyjskiej gospodarki. 
 
USD
Kurs USD/PLN w środę spadł o 0,5%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Wczoraj dolar amerykański osłabił się również w relacji do głównych walut. Walucie nie sprzyjał przede wszystkim ton opublikowanego przemówienia Jerome’a Powella w Izbie Reprezentantów, który rynki odczytały jako gołębi. 
 
Prezes Fed zwrócił uwagę na zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki związane z niższym wzrostem gospodarczym w innych krajach. Jego słowa dały rynkom potwierdzenie, że Rezerwa Federalna będzie cięła stopy procentowe, co przełożyło się na zachowanie rynków finansowych: rosły ceny złota i obligacji, tracił z kolei amerykański dolar. 
 
Dziś poznamy cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA oraz odczyt inflacji CPI w USA w czerwcu. Oprócz tego, czwartek przyniesie również sporo wystąpień członków FOMC, z których najważniejszym będzie przemówienie prezesa Fed, Jerome’a Powella. 
 
KLUCZOWE PUBLIKACJE
14:30 – cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA 
14:30 – inflacja CPI w USA w czerwcu 
16:00 – przewodniczący FOMC, Jerome Powell przemawia przed Senatem USA 
17:10 – przemawia John Williams z FOMC 
18:15 – przemawia Raphael Bostic z FOMC 
18:30 – przemawia Thomas Barkin z FOMC 
19:30 – przemawia Randal Quarles z FOMC 
23:00 – przemawia Neel Kashkari z FOMC 

Roman Ziruk, Ebury Polska
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.   STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: Baltic Capital TFI SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty