Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Zamachy bez większego wpływu na rynki walut

22.03.2016 15:42  Komentarze walutowe
Zamachy bez większego wpływu na rynki walut Naszym zdaniem:  Ranne, tragiczne informacje z Brukseli nie wpłynęły znacząco na sytuację na rynku walut. Dobrze widać to na rynku jena, który teoretycznie powinien być nieco słabszy biorąc pod uwagę słabe odczyty makro – powinny one zwiększać prawdopodobieństwo dodatkowego luzowania ze strony BOJ. Pytanie, czy taka retoryka nie będzie częstsza w kolejnych dniach, gdyż wpisuje się też w tzw. werbalne ostrzeżenia, które powinny być kierowane do rynku w kontekście ostatnich poziomów JPY. Zwłaszcza, że BOJ raczej nie powinien oglądać się na rząd, gdyż ten zdaje się, że ten wbrew pojawiającym się na rynku co jakiś czas spekulacjom, raczej nie planuje wdrożyć w najbliższych tygodniach jakiegoś nadzwyczajnego pakietu fiskalnego, który byłby wsparciem dla gospodarki.

Sytuacja na USD/JPY jest o tyle ciekawa, gdyż rynek balansuje przy ważnej długoterminowej linii trendu wzrostowego. Co ciekawe wsparciem nie są zbytnio ostatnie, bardziej „jastrzębie” wypowiedzi członków FED. Rynek dość słusznie zauważa, że Williams będzie opierał swoją decyzję o bieżące dane makro, a kluczowe odczyty poznamy dopiero w pierwszych dniach kwietnia.


Wykres tygodniowy USD/JPYW tym kontekście, to co dzieje się od początku tygodnia na koszyku BOSSA USD można potraktować jako korektę w silnych spadkach (mocny opór to rejon 81 pkt.).


Wykres tygodniowy BOSSA USD


Od wczoraj spadki pogłębił EUR/USD – pośrednio za sprawą wystąpień członków FED, a po części w wyniku reakcji na dzisiejsze zamachy w Brukseli. Dla gospodarki kluczowym pytaniem jest ewentualny spadek skali przewozów lotniczych w najbliższych tygodniach (zwłaszcza w sezonie wakacyjnym), a także szacowane wpływy z turystyki (także w kontekście zbliżającego się Euro 2016). Dzisiejsze odczyty indeksów PMI, czy też dane z Niemiec były raczej „delikatnie” pozytywne.

Technicznie EUR/USD naruszył wsparcie przy 1,1208-17 bazujące na szczytach z 10 i 11 marca, co może skutkować zejściem głębiej (nawet do 1,1057-77 w oparciu o dołki z 14-16 marca).  Wiele będzie jednak zależeć od tego, czy w perspektywie najbliższych godzin nie powrócimy wyraźnie ponad 1,1217. Wpływ na nastroje po południu będzie mieć odczyt indeksu PMI dla przemysłu o godz. 14:45 (szacunki za marzec zakładają wzrost do 51,6 pkt. z 51,3 pkt.), zwłaszcza, gdyby dane były słabsze.


Wykres dzienny EUR/USDSłabsze dane nt. inflacji w Wielkiej Brytanii nie pomogły funtowi – w efekcie GBP/USD złamał kolejne wsparcia. W efekcie kolejne ważne poziomy można zlokalizować dopiero przy 1,4130 (linia wzrostowa trendu).Wykres dzienny GBP/USDSporządził:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty