Zapiski FED. Wizja kryzysu

19.07.2018 12:15  Komentarze walutowe
Zapiski FED. Wizja kryzysu Stenogramy z posiedzenia FED pomagają dolarowi. MFW straszy wizją spowolnienia w gospodarce. Dane z Wielkiej Brytanii rozczarowują inwestorów i osłabiają funta.

Beżowa Księga bez rewolucji


Pod tą nazwą znajdują się stenogramy z posiedzeń FED. Głównym tematem było wyhamowanie wzrostów w USA. Wśród zagrożeń wskazano brak wykwalifikowanych pracowników. Co ciekawe nie chodziło tylko o wysoko wykwalifikowanych ale nawet kierowców ciężarówek. Pojawił się oczywiście temat ceł i reperkusji wojny handlowej. Wydźwięk zdaniem obserwatorów nie był jednak tak negatywny jak poprzedniej konferencji. Jaki miało to wpływ na rynek? Inwestorzy uznali, że uwiarygadnia to kolejne podwyżki stóp procentowych w tym roku. To z kolei umacnia notowania dolara.

Międzynarodowy Fundusz walutowy przewiduje kryzys


Najnowsze prognozy wskazują, że dobrze już było. Największe gospodarki mają powoli redukowane perspektywy rozwoju w kolejnych latach. Powodem jest zarówno obawy o rosnące ceny ropy naftowej jak i rosnące ryzyko wojny handlowej. Oba te czynniki zniechęcają przedsiębiorców do większych inwestycji. Pewien niepokój budzą też rosnące rentowności obligacji. Drożej pożyczające państwa będą się szybciej zadłużać dalej co może przybliżyć nas do kolejnego kryzysu.

Słabsze dane z Wysp


Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spada w ujęciu miesięcznym. W skali roku wciąż mamy wzrost o 2,9%, ale to i tak słabiej niż oczekiwane 3,7%. Co zdaniem ekspertów jest powodem? Niepewność. Brytyjczycy od miesięcy żyją w cieniu negocjacji Brexitowych. Nikt nie wie co się będzie działo w przyszłości i jakie będą warunki gry. W rezultacie część konsumentów woli odłożyć zakupy na przyszłość. Jak nietrudno się domyślić taki przebieg spraw nie buduje zaufania inwestorów. W rezultacie po publikacji byliśmy świadkami przeceny funta na rynku o niemal 1,5 grosza względem złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:


14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty