Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Złoty najmocniejszy do funta od czerwca 2016r.

24.08.2017 08:03  Komentarze walutowe
Złoty najmocniejszy do funta od czerwca 2016r.
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego – pary związane z PLN, w większości,  kontynuują ruchy konsolidacyjne. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2820 PLN za euro, 3,6289 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7566 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6370 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą  3,323% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN nie przyniosło większych zmian. Wyjątek stanowiła para GBP/PLN, która wyznaczyła najniższe poziomy od czerwca 2016r. Umocnienie złotego wobec funta wynikało jednak ze słabości brytyjskiej waluty na szerokim rynku – inwestorzy negatywnie odnoszą się do kolejnych informacji o powolnych postępach negocjacji dot. Brexit'u. Również na innych parach obserwowaliśmy proporcjonalne reakcje na wydarzenia z szerokiego rynku. Drożejące euro podbiło nieco notowania EUR/PLN do okolic 4,2850 PLN.

W szerszym ujęciu wycena złotego pozostaje ściśle powiązana z nastrojami na szerokim rynku i wyceną dolara. Uwaga inwestorów przesunięta została na rozpoczynające się dziś sympozjum w Jackson Hole. Rynek nie oczekuje prezentacji znacząco innego stanowiska przez M. Draghiego (pomimo wcześniejszych spekulacji o potencjalnym ogłoszeniu końca QE) stąd uwaga skupiona będzie na osobie J. Yellen i perspektywach polityki FED. Rynek nie wierzy w ostatni, bardziej jastrzębi ton FED, co w połączeniu z problemami wokół D. Trump'a podtrzymuje negatywny sentyment wokół USD (co wspiera waluty EM, w  tym PLN). 
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt stopy bezrobocia za lipiec. Rynek spodziewa się spadku do poziomu 7% z 7,1% wcześniej. Ponadto GUS opublikuje dane dot. koniunktury konsumenckiej za sierpień. Ponadto NBP zaprezentuje protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Na szerokim rynku liczyć się będzie przede wszystkim, wspominane wyżej, sympozjum w Jackson Hole. W kalendarzu makro mamy jednak również publikację danych z USA (m.in. wnioski o zasiłek) czy rew. PKB za II kw. dla gospodarki UK. 
 
Z rynkowego punktu widzenia notowania PLN kontynuują lokalne ruchy konsolidacyjne. Spadek kursu GBP/PLN zmierza w stronę okolic wsparcia na 4,55 PLN. CHF/PLN konsoliduje w zakresie 3,7265-3,80 PLN. EUR/PLN tkwi w ramach 4,26-4,30 PLN, jednak wczoraj obserwowaliśmy próbę podejścia pod górne ograniczenie. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty