Złoty w 2016 roku będzie nadal tracił

05.01.2016 15:05  Komentarze walutowe
Złoty w 2016 roku będzie nadal tracił Niepewność co do decyzji, jakie będzie podejmował polski rząd oraz  zaangażowania Narodowego Banku Polskiego w program przypominający polskie LTRO mogą mieć największy wpływ na to, że złoty w 2016 roku będzie tracił.

Osłabienie złotego obserwujemy od połowy ubiegłego roku, a konkretnie od momentu, w którym zaczynało się klarować to, że wybory prezydenckie przyniosą całkowity zwrot na scenie politycznej. W sumie euro w stosunku do polskiej waluty wzmocniło się o ok. 20 gr, a dolar – o 30 gr. W miarę stabilnie zachowuje się jedynie frank szwajcarski.

Według Kamila Stolarskiego, analityka Haitong Banku, w bieżącym roku złoty będzie słabszy w porównaniu do innych walut. Straci też na wartości przez to, że dwie kwestie są niepewne. Chodzi o poczynania polskiego rządu oraz Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem eksperta, polska waluta pozostanie słaba, gdyż rząd nie będzie dążył do jego wzmocnienia, ponieważ uważa, że tani złoty jest najlepszym sposobem na wsparcie rodzimego eksportu. Tańsze towary znad Wisły, które będą sprzedawane za granicą w wiekszych ilościach, a przez to przyniosą wyższe zyski.

Dodaje, że to najłatwiejsze rozwiązanie, które niestety będzie jeszcze mocniej osłabiać złotego. Dodatkowo, taka postawa szkodzi importerom, prowadzi do podrożenia inwestycji i wzrostu kosztów życia obywateli.

Innym czynnikiem, który będzie miał wpływ na rynek walutowy w Polsce jest wymiana większości członków Rady Polityki Pieniężnej. Aż ośmiu z dziewięciu kończy swoją kadencję na przełomie stycznia i lutego. Natomiast w czerwcu nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Analityk Haitong Bank uważa, że dyskusja o nowych członkach RPP będzie przebiegać na podobnych zasadach jak ta o członkach Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem, stopy procentowe NBP najwcześniej w marcu lub na początku drugiego kwartału (po pierwszej prognozie inflacji) zostaną obniżone o pół punktu procentowego.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Takie pytanie, bo widzę, że już xSocial ogarniacie. Jak trzeba wypełnić test żeby móc kopiować? Na eToro miałem to samo. Nie przyznano mi prawa do kopiowania. Na Forexie inwestowałem sam i zarabiałem, ale mam na to zbyt mało czasu. Chciałem sprawdzić czy w ten sposób się uda być coś do przodu. Może wpłacona kwota 1700 zł jest dla nich za mała? Wypełniał ktoś i mu przyznali?

  ~Brian Damage   (18 lipca 2017 o 11:56)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Xsocial to akurat narzędzie dla osób w stadium pomiędzy byciem "żółtodziobem" a "rekinem biznesu" ale początkowo ciężko się do niego przyzwyczaić, bez tutoriala ani rusz.

  ~madmen   (29 lutego 2016 o 14:07)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty