Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Złoty zyskuje na osłabieniu dolara

15.02.2018 12:50  Komentarze walutowe
Złoty zyskuje na osłabieniu dolara
Dynamika płac w USA rośnie, inflacja rośnie - tym samym szanse na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA powinny być coraz wyższe, wzmacniając jednocześnie dolara. Ten natomiast... traci, wspierając PLN.

Dzisiejsze dane o krajowej inflacji pokazały oczekiwany spadek dynamiki CPI w ujęciu rocznym z 2,1% notowanych w grudniu do 1,9% w styczniu. Miesięczna dynamika natomiast przyspieszyła, rosnąc niespodziewanie o 0,3%. Rosną również oczekiwania inflacyjne, co widać po ostatnim wskaźniku WPI, który w lutym pokazał wzrost o 0,2 p.p., sugerując, że ceny w przeciągu kolejnych kilku miesięcy powinny rosnąć.

Oczekiwania inflacyjne rosną najsilniej wśród grupy przedsiębiorstw produkcyjnych. Co istotne - w lutym istotnie wzrosła przewaga firm, które planują ceny podwyższać, a nie obniżać. Tendencja jest również widoczna we wszystkich grupach, a nie - jak było wcześniej - przede wszystkim w przypadku dużych przedsiębiorstw. 
 
Wczoraj polska waluta była poddana stosunkowo dużej zmienności, głównie za sprawą wydarzeń w USA i reakcji pary EUR/USD. Złoty, początkowo reagował wyprzedażą na informację o wyższej od oczekiwanej inflacji w USA. Po krótkiej chwili zaczął jednak zyskiwać, naśladując silne odbicie na parze EUR/USD, która na przestrzeni kilku godzin skoczyła z poziomu w okolicy 1,23 do 1,245 kontynuując wzrost również dziś rano. 
 
SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY 
 
EUR

Kurs EUR/PLN w środę osłabił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,15 - 4,18. Wspólna waluta zyskiwała, notując umocnienie po chwilowym, lekkim spadku wywołanym publikacją danych o inflacji w USA. Wczorajsze dane o PKB w strefie euro okazały się w pełni zgodne z szacunkami. PKB w IV kwartale rosło o 2,7% rocznie. Odczyty produkcji przemysłowej z kolei pozytywnie zaskoczyły. Produkcja w krajach strefy euro w grudniu rosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym i o 5,2% rok do roku. W górę zostały zaktualizowane również dane z poprzedniego miesiąca. 
 
Dzisiejszy dzień nie przyniesie zbyt wiele nowości, uwagę zwrócić będzie można jedynie na okołopołudniowe wypowiedzi kilku członków EBC. 
 
GBP

Kurs GBP/PLN  w środę osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,66 - 4,70. Słabszy dolar wspierał funta. Brytyjska waluta zyskiwała w relacji do głównych walut, notując jedynie lekką wyprzedaż w parze z silniejszym PLN. 
 
Debata publiczna w Wielkiej Brytanii nadal skupia się na kwestii Brexitu: we wczorajszej wypowiedzi Boris Johnson wyraźnie sprzeciwił się idei ponownego referendum (pojawiały się takie propozycje), jednak wniósł o porozumienie między obiema stronami sporu. 
 
USD

Kurs USD/PLN w środę osłabił się o 1,1%, wahając się w widełkach 3,33 - 3,40. Wczorajsze dane inflacyjne z USA zaskoczyły na plus. Inflacja bazowa wbrew oczekiwaniom w styczniu nie spadła i utrzymuje się na poziomie 1,8% rocznie. Inflacja CPI pozostaje na poziomie 2,1% rocznie. Początkowo reakcją na dane była wyprzedaż akcji i wzrost rentowności amerykańskich papierów dłużnych, jak i umocnienie dolara w relacji do głównych walut i słabość walut EM. Po dość krótkim czasie trend uległ odwróceniu co - przynajmniej patrząc na rynek walutowy - może być uznane za "wykorzystanie okazji" do tego, żeby taniej kupić EUR/drożej sprzedać USD (w okolicy poziomu 1,23 mogły uruchomić się zlecenia). 
 
Nie wszystkie dane z USA były dobre - sprzedaż detaliczna mocno rozczarowała. W ujęciu miesięcznym niespodziewanie spadła w styczniu o 0,3%, notując największy taki spadek od maja 2017 r. 
 
W dniu dzisiejszym poznamy odczyt wskaźnika przemysłowego FED z Filadelfii w lutym oraz odczyt inflacji PPI w USA w styczniu. Biorąc pod uwagę ich wagę, prawdopodobnie odczyty nie wywołają jednak tak dużych zmian na rynku jak wczorajsze dane. 
 
KLUCZOWE PUBLIKACJE
11:45 - przemawia Peter Praet z EBC
13:00 - przemawia Sabine Lautenschlager z EBC
14:30 - odczyt wskaźnika przemysłowego FED z Filadelfii w lutym 
14:30 - odczyt inflacji PPI w USA w styczniu  
 
Roman Ziruk, Ebury 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty