Zmiany w FED. Szwajcaria bez zmian

21.03.2019 12:36  Komentarze walutowe
Zmiany w FED. Szwajcaria bez zmian
Nastawienie członków FED na wzrost stóp procentowych uległo znacznemu ograniczeniu. Szwajcarski Bank Narodowy nie zmienia stóp procentowych, ani podejścia. Dobre dane z Polski.
 
FED zmienia nastawienie
 
Wczorajsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie tylko nie podniosło stóp procentowych, dało również jasny sygnał, że podwyżka ta jest mało prawdopodobna w tym roku. Na podstawie przewidywań członków Komitetu 6 z nich do końca roku spodziewa się podwyżki (od 0,25% do 0,5%) pozostałych 11 oczekuje pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Co więcej nawet w perspektywie najbliższych lat dominuje scenariusz wzrostu stóp zaledwie o 0,25%. Rynki dotychczas spodziewały się większej ilości. W rezultacie skoro inwestycje o niskim ryzyku nie przyniosą aż takich zysków wielu inwestorów zmieniało pozycję inwestycyjną. Po samej decyzji dolar stracił aż centa względem euro. Dzisiaj od rana trwa korekta tego ruchu, ale w dalszym ciągu dolar jest słabszy niż był wczoraj.

 
Szwajcarskie stopy procentowe bez zmian
 
Dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych ze Szwajcarii. Szwajcarski Bank Narodowy utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że odsetki od kredytów nie wzrosną. Przedłużył również gotowość do bezpośrednich interwencji gdyby dochodziło do umocnienia się waluty. Dodatkowo komentarz zaznaczał, że frank już teraz jest zdaniem Banku wysoko wyceniany. Jak zareagowały rynki? Początkowo inwestorzy sprzedawali franka by po chwili zaczęli przeważać kupujący a kurs franka nie tylko odrobił straty ale również poszedł niemal grosz w górę względem momentu publikacji decyzji.
 
Dobre dane z Polski
 
Po dobrych danych o produkcji przemysłowej poznaliśmy dzisiaj zgodne z oczekiwaniami informacje o sprzedaży detalicznej i wyraźnie lepsze od oczekiwań dane o produkcji budowlano montażowej. Sporym zaskoczeniem był zatem fakt, że od rana złotówka jest w odwrocie. Można to jednak tłumaczyć odreagowaniem ostatniego tygodnia, kiedy to codziennie złoty delikatnie się umacniał względem głównych walut.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
13:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40   Mateusz Namysł, #34 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.03.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty