Zwycięstwo Abe ucieszyło rynki

23.10.2017 12:43  Komentarze walutowe
Zwycięstwo Abe ucieszyło rynki
Wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, na którym oczekuje się konkretnych decyzji odnośnie niestandardowych środków polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada, że EBC zdecyduje się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydłużyć program QE poza 2017 roku i zredukować jego skalę. Preferowany jest scenariusz, w którym skup aktywów byłby realizowany przez kolejne 9 miesięcy w 2018 roku, jednakże w skali miesięcznej o połowę niższej niż dotychczas, czyli 30 mld euro. 

Ponadto jak na razie nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych, które powinny zostać utrzymane na obecnym poziomie przez dłuższych okres, znacznie przekraczający horyzont czasowy programu skupu aktywów. W cieniu EBC pozostaną posiedzenia banku centralnego Kanady, Węgier, Szwecji i Norwegii. Jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, to warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale z Wielkiej Brytanii i USA oraz indeksów PMI dla sektora usługowego i przemysłowego zarówno z Europy, jak i USA. 
 
Podczas poniedziałkowej sesji dominuje informacja o nasilającym się konflikcie między rządem w Madrycie a Katalonią. Premier Rajoy zapowiedział w weekend uruchomienie procedury mającej na celu zawieszenie autonomii tego regionu, co ciąży notowaniom wspólnej waluty. Eurodolar utrzymuje się poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej w rejonie 1,1750.

Ponadto wynik przedterminowych wyborów w Japonii potwierdził zdecydowane zwycięstwo premiera Abe, co daje szanse na zmiany konstytucyjne w Kraju Kwitnącej Wiśni i wsparcie dla gospodarki ze strony polityki pieniężnej. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na te informacje a USD/JPY zbliżył się ponownie w rejon 114 jenów za dolara. Utrzymująca się dywergencja w polityce pieniężnej USA i Japonii sprzyja kontynuacji wzrostów na tej parze. Warto nadmienić, że prezydent Trump już wkrótce ogłosi swoją decyzję w sprawie nominacji na szefa Rezerwy Federalnej. Największe szanse w wyścigu o ten fotel ma Taylor, Powell oraz dotychczasowa prezes Yellen. 
 
Agencja S&P zdecydowała się pozostawić rating Polski bez zmian i utrzymać jego stabilną perspektywę. Przede wszystkim  doceniono elastyczność, otwartość i wydajność polskiej gospodarki. Z drugiej strony jednak wskazywano na ryzyko przegrzania koniunktury i utrzymujące się problemy demograficzne. W reakcji na tę decyzję złoty pozostaje stabilny. Ponadto w piątek zostały opublikowane dane  GUS o nastrojach w biznesie wskazujące na dalszy wzrost optymizmu. 
 
EUR/USD
 
Euro traci na wartości względem dolara na początku nowego tygodnia. Główna para utrzymuje się w dalszym ciągu poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej w oczekiwaniu na nowe impulsy. Z technicznego punktu widzenia notowania mogą kierować się w rejon silnej strefy wsparcia 1,1660/90, którą wyznaczają poprzednie minima lokalne i 100-okresowa średnia EMA w skali D1. Dopiero przełamanie tych poziomów zmieniłoby układ technicznych na korzyść USD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,1800. 

 
USD/PLN
 
USD/PLN wybronił wsparcie w postaci przełamanej linii górnego ograniczenia kanału spadkowego kształtującego się od początku tego roku. Notowania powróciły w rejon 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza aktualnie opór na tej parze. Wyjście powyżej okolic 3,6100-3,6200 będzie technicznym sygnałem do dalszego umocnienia dolara w okolice 3,6430 PLN. Najbliższe wsparcie wyznaczają ostatnie minima lokalne w okolicy 3,5650. 


Anna Wrzesińska
Noble Securities SA

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty