Konto osobiste a oszczędnościowe - czym się różnią?

31.07.2019 12:36  Konta
Konto osobiste a oszczędnościowe - czym się różnią?  Konta osobiste i oszczędnościowe to podstawowe produkty bankowe. Chociaż oba mają kilka cech wspólnych, wiele je różni. Poznaj najważniejsze różnice i dowiedz się, dlaczego nie warto poprzestawać wyłącznie na założeniu rachunku osobistego.

Konto osobiste i konto oszczędnościowe są produktami bankowymi, na które można wpłacać pieniądze oraz wypłacać je z rachunku, np. poprzez dokonywanie przelewów. Na tym w zasadzie podobieństwa kończą się. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobre konto oszczędnościowe, wiedz, że istnieje wiele czynników determinujących wybór. Kilka z nich omówimy poniżej.

  • Oprocentowanie

O ile większość kont osobistych jest nieoprocentowana, tak rachunki oszczędnościowe pozwalają zarabiać. Są oprocentowane, dzięki czemu środki pracują dzień w dzień, by na koniec miesiąca przynieść konkretne zyski. Ich wysokość uzależniona jest od oprocentowania, które – w zależności od oferty banku – może rosnąć na przykład wraz ze zwiększającą się kwotą kapitału. Takie rozwiązanie zachęca do odkładania większej ilości środków, by móc „wycisnąć” jak najwięcej z rachunku. Tak jest w przypadku Konta Oszczędnościowego dostępnego w Toyota Banku gdzie kapitał powyżej 50 000 zł oznacza oprocentowanie w wysokości aż 2% w skali roku.

Innym czynnikiem wpływającym na wysokość oprocentowania konta oszczędnościowego są stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski. Zależą one m.in. od poziomu inflacji oraz ogólnej sytuacji w gospodarce. Od 2015 roku utrzymują się one na stałym, niskim poziomie, co przekłada się na wysokość oprocentowania tych rachunków.

  • Opłaty i prowizje

Założenie rachunku osobistego i oszczędnościowego w zasadzie nic nie kosztuje. Nieco inaczej ma się sprawa z opłatami za przelewy. W większości banków standardem są bezpłatne przelewy. Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, darmowy jest zwykle tylko jeden przelew w miesiącu, a kolejne są już płatne.

W obu przypadkach najczęściej nie są pobierane opłaty miesięczne za prowadzenie rachunków.

  • Konto oszczędnościowe tylko z kontem osobistym

Konto oszczędnościowe można założyć wyłącznie z rachunkiem osobistym. Natomiast konto indywidualne może funkcjonować bez konta oszczędnościowego.

  • Zyski

Pieniądze na bieżące opłaty lepiej trzymać na koncie osobistym, ale nadwyżki finansowe lepiej lokować na koncie oszczędnościowym. W przypadku tego ostatniego – nie tracisz odsetek, jeśli musisz wypłacić część lub całość oszczędności (w przeciwieństwie do np. lokaty).

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste