Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Banki » Konta


Konto walutowe - ile kosztuje i kiedy jest potrzebne?

07.09.2015 14:52  Konta
Założenie konta walutowego w większości banków jest proste i często można to zrobić on-line, nie wychodząc z domu! Jeśli nawet jesteś tradycjonalistą i wolisz wizytę przy okienku bankowym, formalności również nie są skomplikowane.

Czy to dużo kosztuje? Za otwarcie konta nie płacimy ani złotówki, zwykle bezkosztowe jest również jego prowadzenie. Najczęściej do konta walutowego dostajemy również kartę płatniczą. Potem jednak pojawiają się koszty... Warto dokładnie przeanalizować tabelę opłat, oczywiście jeszcze przed otwarciem konta.

Po co potrzebne jest nam konto walutowe? Aby korzystać np. z Kantor Online, serwisu dla klientów chcących kupować lub sprzedawać walutę, musimy oczywiście zarejestrować się (proste, zajmuje chwilkę). Po zalogowaniu, dodaje się rachunki, tworząc wirtualne konta serwisowe, na których można obserwować stan swoich środków w KantorOnline. Należy dodać przynajmniej dwa rachunki w wybranym banku (jeden PLN i jeden walutowy). Od tego momentu sprzedaż czy zakup walut jest dziecinnie prosta.

Warto wiedzieć, że w dwóch przypadkach konta walutowego zakładać nie trzeba:


Pierwszy przypadek:

Nie muszą go prowadzić osoby, które spłacają kredyty w obcej walucie – pod warunkiem, że założyli tzw. konto techniczne służące do obsługi kredytu. Przepisy ustawy antyspreadowej znoszą opłaty za zawarcie aneksów do umowy kredytowej, a bank nie może zażądać dodatkowych opłat czy prowizji za założenie i prowadzenie technicznego konta walutowego. Dzięki temu spłata zobowiązania w walucie zadłużenia jest po prostu tańsza.

Drugi przypadek:

I druga sytuacja – kiedy pracujemy za granicą. Osoba zatrudniona np. w Anglii ma angielskie konto bankowe, więc de facto chcąc wysłać pieniądze rodzinie, musi wcześniej wymienić funty na złotówki. W tej sytuacji taka osoba nie musi zakładać konta walutowego, bo już ma konto w innym banku w obcej walucie.

Jeśli jednak zarabiamy w złotówkach i nie spłacamy kredytu w obcej walucie, warto pomyśleć o koncie walutowym. Jeśli często podróżujemy po świecie, robimy zakupy za granicą bądź w sklepach internetowych, to takie konto ułatwi nam życie.

I pamiętajmy - kupując waluty w Internecie, jesteśmy w stanie zaoszczędzić 6-8 proc. w porównaniu do cen, jakie dostaliby w banku czy w tradycyjnym kantorze.

Oszczędności wynikają z dużo niższych marż. Wymiana odbywa się przez internet, są bardzo niskie koszty i duże obroty. Wymiana on-line to również oszczędność czasu, sama operacja trwa średnio 15 minut!

Polacy coraz częściej przekonują się do kantorów internetowych. W trzy wakacyjne miesiące ubiegłego roku za pośrednictwem kantorów internetowych Polacy wymienili aż 5,4 mld zł. Średnio jednorazowo wymieniali ponad 7 tys. zł! Na dane z tegorocznych wakacji jeszcze musimy poczekać, ale wyniki kantorów on-line pewnie będą pewnie jeszcze wyższe.


Oto koszty utrzymania konta walutowego w jednym z popularnych banków w Polsce:

0 zł za prowadzenie konta
0 zł za wpłaty własne gotówki w oddziałach banku
0 zł za przelew wewnętrzny
0 zł za wydanie karty w EUR
1,50 zł miesięczna opłata za kartę wydaną do konta w euro
5 zł za przelew europejski


Łukasz Kalbarczyk
Online Marketing Manager, kantoronline.pl


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • W dzisiejszych czasach, takie konto przydaje się częściej niż by się mogło wydawać. Szczególnie jeśli ktoś pracuje za granicą, lub często (z różnych względów) wyjeżdża za granicę. Ale oprócz dobrego konta walutowego, ważne jest też w jakim kantorze internetowym dokonujemy wymiany. Ja zawsze korzystam z Amronet.pl - po to sprawdzona firma, z bardzo dobrymi kursami i szybkim przewalutowaniem.

  ~Tomasz   (przedwczoraj o 20:26)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Musiałam kilka lat temu założyć rachunek walutowy kiedy podpisałam kontrakt z zagraniczną firmą. Z pierwszego konta w EUR nie byłam zadowolona, zmieniłam bank i teraz jest w porządku, nic nie płacę za rachunek i dostęp internetowy jest bardziej funkcjonalny. Cieszy mnie też to, że w 15 minut mogę zasilić portfel w Pluskantor.pl a więc i przewalutowania idą szybciej, a na tak sprawnej współpracy z kantorem mi zalezy, ponieważ przewalutowania są tam wyjątkowo korzystne.

  ~janelina   (8 czerwca o 19:46)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste