Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Banki » Konta


Konto walutowe sposobem na tańsze wakacje za granicą

11.06.2015 11:35  Konta
Konto walutowe sposobem na tańsze wakacje za granicą Nosząc się z zamiarem spędzenia urlopu na zagranicznych wojażach, warto zaopatrzyć się w konto walutowe wraz z kartą. Dzięki temu unikniemy opłat związanych z przewalutowaniem, do którego doliczana prowizja może zwiększyć całkowity koszt transakcji  nawet o kilkanaście procent.

Wyjeżdżając do innego kraju na dłuższy czas i korzystając na miejscu z tradycyjnej karty debetowej rozliczanej w złotych możemy słono przepłacić, nie tylko robiąc zakupy, ale również przy wypłacie środków z bankomatu. Wynika to z przewalutowania, czyli przeliczenia obcej waluty na polską. Operacja, oprócz tego, że może odbyć się po niekorzystnym kursie, to dodatkowo może być obarczona prowizją.

Tym sposobem stan naszych finansów uszczupli się o 3-11 proc. Polska karta rozliczeniowa sprawdzi się przy krókich wyjazdach. Jak zauważa Michał Szafrański, autor bloga „Jak oszczędzać pieniądze”, wybierając opcję dłuższą niż tygodniowa podróź, lepiej wyjdziemy posługując się kartami walutowymi wydawanymi do kont walutowych. To pozwoli nam uniknąć opłat za przewalutowanie. Taką kartę może wydać bank w Polsce do konta prowadzonego w euro czy dolarach. Według danych portalu ekontobankowe.pl, znajdziemy je w ofercie większości banków. Przy wyborze najlepszego dla nas, warto porównać oprocentowanie oraz koszt prowadzenia, karty płatniczej, przelewów, korzystania z bankomatów, a także rodzaj udostępnianej waluty, wysokość spreadów (kosztów przewalutowania), konieczność posiadania konta osobistego w danej instytucji finansowej. Przed wyjazdem należy zorientować się, co w danym kraju jest walutą rozliczeniową.

Zanim przekroczymy granicę, warto sprawdzić, czy nasz bank dolicza prowizję za korzystanie z bankomatów na terenie obych krajów oraz w jaki sposób jest ona naliczana – czy ma ona charakter stały, czyli jest taka sama dla każdej operacji, a może jej wysokość stanowi pewnien procent od wartości transakcji. Opłata może osiągać poziom nawet 6-7 proc. Jak podkreśla bloger, niektóre banki mogą nie pobierać prowizji, ale kurs przewalutowania może być dla nas niekorzystny. Wyjeżdżając za granicę i planując odwiedzenie kilku krajów, należy mieć też przy sobie trochę gotówki. Najlepiej w uniwersalnej walucie – dolarach lub euro.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie konta w e-kantorze i dokonanie tam wymiany. Dzięki temu będziemy mogli kupić tańszą walutę niż gdybyśmy wymieniali pieniądze w banku czy nawet stacjonarnym kantorze. W przypadku euro, spread walutowy dla kantorów internetowych nie jest wyższy niż kilka groszy. Zarówno zakup waluty online, jak i w stacjonarnych kantorach należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby wymienić pieniądze po jak najlepszej stawce.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Tak, konto walutowe uchroni nas przed zbędnymi kosztami jak jedziemy za granicę. Można wtedy bez obciążeń za automatyczne bankowe przewalutowanie placić kartą do takiego rachunku lub skorzystać z zagranicznego bankomatu. Do samego zakupu waluty polecam zaś serwis Gieldawalut.com. Wszelkie wycieczki zawsze wcześniej planuję, co z powodzeniem daje mi możliwość bardzo korzystnej wymiany tutaj po kursie jaki sama ustalę.

  ~djunka   (27 kwietnia o 22:19)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • W pełni się zgodzę z tytułem artykułu i dodam jeszcze że konto walutowe jest nie tylko sposobem na tańsze płatności podczas wyjazdów za granicę ale też na korzystne przewalutowania biznesowe. U mnie to tak wygląda, że posiadając konto w EUR kupuję walutę przez Pluskantor.pl- mogę błyskawicznie przelać środki do kantoru i PLN kupić sporo taniej niż w banku.

  ~ra_mika   (10 kwietnia o 03:26)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste