Wybór konta osobistego - jak wybrać najlepsze?

06.03.2018 15:04  Konta
Obecnie funkcjonowanie bez konta bankowego nie jest łatwe. Choć wiele osób wiąże z tym pewne zagrożenia, to prawdą jest, że współczesne szyfrowanie skuteczne chroni dane osobowe, więc i pieniądze klientów. Istnieje jednak zgoła inny problem – przy tak szerokiej ofercie, jaką mamy na rynku, ciężko jest wybrać najlepszy bank.

Wiele zależy od osobistych preferencji, jednak niemal każdy, kto przegląda kolejne oferty, skupia się przede wszystkim na tym, by wybrać konto, za którego posiadanie i prowadzenie płaci się najmniej. Jaki rachunek zatem będzie najlepszy?

Najważniejsze kryteriaChoć banki coraz częściej „rezygnują” z pobierania opłaty za posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, to w rzeczywistości nierzadko ukrywają je pośród dodatkowych usług. Mogą one dotyczyć na przykład posiadania karty debetowej, czy też generowania tokenów do płatności internetowych lub logowania się z urządzeń mobilnych. Nie mniej ważne są koszty wykonania przelewu, jak i wyciągania pieniędzy z bankomatu. Możliwości, dzięki którym bank może naliczyć nam różne opłaty, jest wiele. Należy w szczególności zwrócić uwagę na koszty związane z:

  •     posiadaniem konta,
  •     posiadaniem lub wydaniem karty debetowej,
  •     wybieraniem pieniędzy z bankomatu,
  •     transakcjami (przelewy etc.),
  •     dodatkowymi usługami.

Wiele informacji o tych opłatach jest ukrytych w regulaminach, natomiast niewiele o nich jest w samych treściach marketingowych. Dlatego trzeba mieć szeroko otwarte oczy na wszystkie gwiazdki, pojawiające się w umowie. Dobrze jest też uprzednio zerknąć na stronę banku na tabele opłat (o ile takie udostępnia).

Należy również bacznie przyglądać się promocjom. Fakt, niektóre z nich wydają się bardzo atrakcyjne, ale większość obowiązuje jedynie przez pewien czas, a po tym okresie wracają stare, nierzadko dużo mniej korzystne, warunki prowadzenia rachunku.

Opłaty za posiadanie kontaWspółcześnie odchodzi się od pobierania pieniędzy za posiadanie konta, jednak niektóre z banków stawiają warunki. Najczęściej dotyczą one wpływu określonej kwoty na konto (widełki zazwyczaj wahają się od 1000 do 3000 złotych), posiadanie karty lub też wykonanie płatności kartą na określoną minimalną sumę pieniędzy. Należy zaznaczyć, że chodzi tu zarówno o wpływy, jak i płacenie kartą w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

Niekiedy te warunki są łączone, co może stanowić dodatkowe utrapienie, tym bardziej, jeśli nie posiadamy stałego wpływu na konto lub też częściej wolimy wybrać pieniądze w bankomacie czy dokonujemy transakcji online.

Kiedy płacimy za kartę debetową?Jest to kolejny sposób na to, by ukryć opłatę za konto. Choć banki zazwyczaj za darmo wydają kartę przed końcem obecnie posiadanej, to w przypadku przesłania kolejnej może doliczyć słoną opłatę. Samo posiadanie karty również może być płatne.

Zazwyczaj sposobem na ominięcie tej płatności jest, podobnie jak przy posiadaniu konta, wykonanie transakcji kartą na określoną sumę pieniędzy lub też określona ilość dokonanych kartą płatności.

Wyciąganie pieniędzy z bankomatuNiektóre osoby wciąż są nieufne wobec bankowości internetowej (która jest tańsza przez ominięcie kosztów obsługi klienta w banku), jak i płacenia kartą. Dużo pewniej czują się, trzymając „twardą” gotówkę w ręku. Dlatego, dobierając konto do swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę na to, jakie płatności związane z wybieraniem pieniędzy z bankomatów. Niektóre banki naliczają bowiem prowizję nie tylko z korzystania z sieci innych urządzeń, ale też, jak na przykład w przypadku usług bankowych T-Mobile, ograniczają ilość darmowych wypłat.

Jednak i tu jest pewne wyjście. Będąc osobą, która często korzysta z bankomatów, a nie zawsze ma się dostęp do maszyny swojego banku. Niektóre z nich proponują usługę, za którą płaci się raz w miesiącu sumę 4 czy nawet 8 złotych, co wychodzi taniej niż każdorazowo naliczana prowizja przy korzystaniu z bankomatu obcej sieci.

Opłaty za przelewyJeśli często wykonujemy przelewy, warto przyjrzeć się, jakie banki pobierają opłaty za nie. Często są to groszowe kwoty, jednak przy częstszych operacjach te kilkadziesiąt groszy może wzrosnąć do kilku złotych. Droższe są oczywiście przelewy natychmiastowe, a także zagraniczne, mogące kosztować kilka-kilkanaście złotych. Jest to więc ważne kryterium dla tych osób, które często dokonują takich transakcji.

Koszt dodatkowych usługWiele banków oferuje najróżniejsze usług dla swoich klientów. Oczywiście większość z nich jest odpłatna, choć niewątpliwie łączą się z różnymi udogodnieniami. Wśród nich jest na przykład informacja o stanie konta i operacjach, przychodząca SMS-em na podany przez użytkownika numer – choć w niektórych bankach jest ona bezpłatna, to w innych wciąż pobierana jest opłata. Podobnie ze wspomnianymi wcześniej tokenami do bankowości internetowej.

Które konto osobiste jest najlepsze?Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie samemu. Na podstawie wyżej wskazanych kryteriów dużo łatwiej będzie wybrać konto, które będzie odpowiadało określonym preferencjom. Jedni bowiem będą korzystali głównie z bankowości online, drudzy wolą wykonywać płatności kartą, a jeszcze inni czują się pewniej, jak mają banknoty w dłoniach. Warto skorzystać z rankingu kont bankowych, aby wybrać najlepsze konto osobiste.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste