BM Alior Bank - Raport Futures

05.12.2017 08:21  Kontrakty terminowe
Sytuacja rynkowa

Pierwsza sesja tygodnia rozpoczęła się od wzrostu kursu do 2 414 pkt, co zbiegło się z obecnością lokalnego oporu na 2 415 pkt. Po nieudanym przetestowaniu bariery podażowej, sprzedający zrewanżowali się tym samym i do godz. 10 notowania kontraktów przetestowały piątkowe minimum na 2 377 pkt, naruszając je do 2 372 pkt. Popyt nie oddał pola walki i w dalszej części sesji trwało odreagowanie, które po otwarciu handlu w USA doprowadziło do przełamanie porannego maksimum i ustanowienia nowego dziennego szczytu na 2 430 pkt. W ostatniej godzinie handlu popyt ustąpił i kurs cofnął się do 2 412 pkt (+0,37%).

Dzienny wolumen obrotu zmniejszył się o niespełna 15% do 19,8 tys. sztuk. Spadek LOP w trakcie wczorajszej wzrostowej sesji jest raczej argumentem podażowym. Wczorajszemu odbiciu na GPW sprzyjało otoczenie zewnętrzne (DAX zyskiwał, rynki emerging markets również).
 
Sytuacja techniczna nie sprzyja posiadaczom długich pozycji. Kurs kontraktów w trakcie piątkowej sesji przełamał lokalne minimum na 2 415 pkt, a wczoraj popyt nie zdołał utrzymać odbicia w cenach zamknięcia powyżej tego poziomu (tak samo wygląda AT dla WIG20). Ponadto spadająca LOP oznacza, że to ucieczka krótkich pozycji była przyczyną wzrostu kursu. Łącznie jest to oznaką dalszego utrzymywania kontroli przez podaż, co może zapowiadać dalszą przecenę. Oscylator ADX zaczyna powoli wzrastać, a układ linii +DI i –DI sprzyja obecnie podaży. Jeśli ADX wzrośnie powyżej 20, a linie kierunkowe nie zmienią aktualnego wzajemnego położenia, to zostanie wygenerowany sygnał spadkowy. MACD premiuje podaż, a RSI ustanowił kolejny lokalny dołek, co może być pretekstem do podjęcia przez popyt próby odreagowania.
 
Dziś inwestorzy zwracać powinni uwagę na finale odczyty wskaźników PMI dla usług w listopadzie w Niemczech i strefie euro, które razem z opublikowanymi już wskaźnikami dla przemysłu budować będą bieżący obraz nastrojów. W kraju RPP ogłosi decyzję o stopach procentowych (konsensus zakłada utrzymanie stóp na poziomie 1,5%). Powoli jednak inwestorzy nastrajać się będą na piątkowe dane z rynku pracy w USA za grudzień oraz przede wszystkim na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed i najnowsze projekcje ekonomiczne FOMC. Według powszechnego konsensusu Fed podniesie stopy o 25 p.b. do 1,25-1,50%.
 
Więcej informacji w załączniku
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda