BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

21.11.2018 09:12  Kontrakty terminowe
Po poniedziałkowym odbiciu krajowego rynku, wtorek przyniósł powrót tendencji spadkowych, do czego przyczyniła się silna zniżka w otoczeniu zewnętrznym (DAX: -1,6% i nowe lokalne minimum – najniżej od grudnia 2016 r.; S&P500: -1,8% i zamknięcie w na poziomie minimum z października; Nasdaq Composite październikowe minimum wczoraj przebił), m.in. z uwagi na słabe zachowanie sektora technologicznego, który do tej pory napędzał hossę, szczególnie na rynku amerykańskim.

Z krajowych indeksów – WIG20 ok. 80 pkt powyżej dołka październikowego, mWIG40 w okolicach minimów z zeszłego miesiąca, zaś sWIG80 kontynuuje wyznaczanie nowych, kilkuletnich dołków. Ogólny obraz rynkowy zatem nie jest zbyt optymistyczny, chociaż próżno szukać jednego wyraźnego czynnika, który w ostatnich dniach miałby mocniej ciążyć indeksom. 
 
Na rynku surowcowym wczoraj kolejna fala silnej wyprzedaży na rynku ropy naftowej (spadek Brent o ponad 6%), co przy mniejszym spadku cen paliw powinno nieco poprawiać teoretyczne marże rafineryjne – krajowe rafinerie (PKN Orlen, Lotos) nie ustrzegły się jednak wczoraj ogólnym tendencjom rynkowym. Po bardzo udanej serii, realizacja zysków nastąpiła na spółkach energetycznych, a przyczynkiem mogła być wypowiedź ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, wskazująca iż zabiega on usilnie o zgodę na włączenie do miksu energetycznego energetyki jądrowej, co „przypomniało” inwestorom o projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Realizacja tegoż może grozić przyszłym obniżeniem zdolności do wypłaty dywidend zaangażowanych w inwestycję spółek, przy dość niepewnych i odroczonych w czasie pożytkach. Na szerokim rynku znaczne, bo 17%, spadki odnotowała spółka Gino Rossi, po informacji, iż spółka OTCF Sp. z o.o. (właściciel m.in. marki 4F), odstąpiła od negocjacji zakupu od Gino Rossi akcji Simple Creative Products – w komunikacie Gino Rossi wskazuje, że kontynuowane są negocjacje z Monnari w temacie Simple Creative Products.
 
W kalendarium na dziś zwracamy uwagę na szereg odczytów ze Stanów Zjednoczonych – kolejne dane z rynku nieruchomości, dynamika zamówień na dobra trwałego użytku, czy finalny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan. Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują o poranku ok. 0,5% wzrosty. 
 
Więcej informacji w załączniku

BM Alior Bank
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda