BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

08.03.2019 10:08  Kontrakty terminowe
BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji
Wczoraj zakończyło się posiedzenie ECB. Zgodnie z oczekiwaniami podstawowe parametry polityki pieniężnej, czyli stopy procentowe w strefie euro, pozostawiono bez zmian. Natomiast istotną zmianą jest fakt zapowiadanego przedłużenia obecnego poziomu stóp procentowych do końca roku, względem wcześniejszych zapowiedzi które kierowały się w stronę III kw.

Jednocześnie ma być uruchomiona kolejna transza niskooprocentowanych pożyczek dla sektora bankowego mająca za zadanie wspierać akcję kredytową dla sektora niefinansowego. W zakresie wygaszanego programu QE zapowiedziano, ze jak na razie wszelkie pożytki z wygasających papierów będą w całości reinwestowane. Komunikat ECB wywołał natychmiastową reakcję w postaci silnego osłabienia EURUSD, to z kolei implikowało silne osłabienie na głównych rynkach akcji. 
 
Decyzja ECB przede wszystkim potwierdza pogorszenie prognoz makroekonomicznych, w stosunku do grudniowej projekcji została istotnie obniżona prognoza tegorocznego realnego wzrostu PKB zakładająca wzrost o 1,1% vs. 1,7% oraz 1,8% szacowane odpowiednio w grudniu i we wrześniu ubiegłego roku. Również o 10pb skorygowano w dół przyszłoroczny wzrost. Dodając do tego chociażby ostatnie coraz słabsze odczyty wskaźników PMI sektora wytwórczego strefy euro, obawy o wzrost gospodarczy i wyniki europejskich przedsiębiorstw nabierają na sile, zwłaszcza że w zakresie wyników spółek tegoroczne szacunki są bardzo ambitne.

Zobacz także: EBC utrzymał stopy proc., rusza z nową rundą TLTRO

W odniesieniu do wczorajszej reakcji na rynkach amerykańskich dodatkowym powodem do niepokoju jest mocne osłabienie EURUSD pogarszające warunki eksportowe amerykańskich przedsiębiorstw do strefy euro, co w obliczu ostatnich danych, gdzie grudniowy deficyt handlowy był największy od blisko 10 lat, może poważnie niepokoić. 
 
Krajowy indeks WIG, napędzany gorszymi nastrojami w segmencie największych spółek wykazujących zdecydowanie większą wrażliwość na otoczenie globalne, notuje spadek umacniający poniedziałkowe wybicie z czteromiesięcznego kanału wzrostowego. Natomiast dalszą zwyżkę notuje indeks mniejszych spółek sWIG80, wspierany główne deweloperami oraz wybranymi spółkami ochrony zdrowia.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Futures

Rano wynik za IV kw opublikowała AGORA. Na poziomie przychodów oraz EBITDA wyniki były zgodne z konsensusem, natomiast zysk netto jest obciążony istotnymi odpisami, które zniekształcają porównanie. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę przede wszystkim na dane z amerykańskiego rynku pracy. W ostatnich odczytach rośnie liczba kontynuowanych zasiłków dla bezrobotnych co często poprzedza pogorszenie raportowanej stopy bezrobocia. Słabo prezentuje się poranny odczyt o nowych zamówieniach w niemieckim przemyśle, który wykazuje dalszy spadek w ujęciu rocznym i raczej obniża szacunki przed poniedziałkowym raportem o dynamice produkcji przemysłowej. 
 
WIG w układzie dziennym

 
BM Alior Bank
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: I. 2019   #GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa
 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda