Bardzo dobry początek roku dla pośredników ZFPF. Branża pośrednictwa finansowego w I kwartale 2019 r.

16.05.2019 09:28  Kredyty
Bardzo dobry początek roku dla pośredników ZFPF. Branża pośrednictwa finansowego w I kwartale 2019 r.
Pierwszy kwartał 2019 r. okazał się bardzo dobry dla branży pośrednictwa finansowego. Wartość nowych umów na kredyty hipoteczne zawartych przy udziale firm zrzeszonych w ZFPF od stycznia do marca wyniosła ponad 6,4 mld zł. Oznacza to, że ponad połowa (wartościowo) takich kredytów została udzielona z pomocą ekspertów finansowych. Wart podkreślenia jest również zauważalny wzrost zainteresowania usługami pośredników, jeżeli chodzi o pomoc przy zaciąganiu kredytów gotówkowych, których sprzedaż wzrosła aż o 44 proc. r/r. Wartość kredytów firmowych wzrosła natomiast o 30 proc. r/r.
 
Pośrednicy pomogli uzyskać ponad połowę kredytów hipotecznych
 
Dobra koniunktura gospodarcza, rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie sprawiły, że w I kwartale 2019 r. zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymywało się na wysokim poziomie. Dodatkowo Polacy coraz chętniej korzystają z usług ekspertów finansowych. Udział kredytów udzielonych z pomocą pośredników wzrósł do rekordowego poziomu 54 proc[1].
 
Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W I kwartale 2019 r. wartość kredytów hipotecznych wypłaconych przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF wyniosła 6,4 mld zł, a więc była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem. Rosła więc zdecydowanie szybciej niż cały rynek. Było to możliwe, ponieważ Polacy coraz bardziej cenią ekspercką wiedzę w tym zakresie. Przy okazji, warto też zwrócić uwagę, że w kategorii kredytów hipotecznych, po wielu latach, nastąpiła zmiana lidera pośrednictwa finansowego w Polsce.

 
Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Stabilnie rosnące wynagrodzenia, utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe oraz wzrastające ceny nieruchomości, które skłaniają do sięgania po dodatkowe źródło finansowania, to powody, dla których, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, w I kwartale 2019 r, wzrosła wartość wypłacanych kredytów hipotecznych. Na rynku wyzwaniem będzie zapewnienie podaży mieszkań przez deweloperów. Niemniej, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, zarówno na rynku gotówkowym, jak i hipotecznym w kolejnych miesiącach spodziewamy się 2-3 proc. wzrostu wartości udzielanych kredytów.
 
Wzrost kredytów firmowych
 
Wartość kredytów dla firm, przyznanych przy wsparciu ekspertów finansowych wyniosła 710 mln zł, czyli o 30 proc. więcej niż przed rokiem. Rosnąca sprzedaż wśród członków ZFPF pokazuje, że przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z zewnętrznego finansowania coraz bardziej świadomie. Chcąc skorzystać z możliwości, jakie daje dodatkowa gotówka w rozwoju swojego biznesu, szukają możliwości porównania dostępnych możliwości na rynku i wybrania tych najkorzystniejszych.
 
Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Z pomocy ekspertów finansowych coraz chętniej korzystają także przedsiębiorcy. Wartość finansowania, jakie otrzymali przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF, wzrosła o 30 proc. w porównaniu do poziomu dla analogicznego okresu zeszłego roku. Dla przedsiębiorców szczególnie cenna jest wiedza pośredników na temat tego, który bank chętnie przyzna finansowanie firmie z danej branży, i w którym z nich przedsiębiorstwo z krótką historią w ogóle ma szanse na otrzymanie środków. Samo porównanie ofert pod względem kosztów to w tym segmencie zdecydowanie za mało, dlatego poszukiwana jest fachowa wiedza ekspertów.
 
 
Sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 44 proc.
 
W od stycznia dla marca 2019 r. firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły w udzieleniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości 880,77 mln zł, co daje 44 proc. wzrost w stosunku do I kw. 2018 r.
 
Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Obecnie największym problemem nie jest znalezienie najlepszej oferty, ponieważ z takiej usługi można skorzystać samodzielnie w domu, np. korzystając z jednego z dostępnych w sieci internetowych kalkulatorów. Klienci doceniają wiedzę ekspertów w zakresie pozyskiwania finansowania przy „niestandardowych” źródłach dochodu oraz tego, z jakich produktów dodatkowych czy rozwiązań warto skorzystać, by obniżyć koszt kredytu.
 
 
Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Na rynku kredytów gotówkowych w branży pośrednictwa finansowego również nie brakuje dobrych informacji. W I kwartale 2019 r. na całym rynku udzielono kredyty gotówkowe i ratalne na kwotę ponad 21 miliardów złotych[1], co pokazuje duży potencjał dla firm pośrednictwa w tym obszarze. Ponad 880 mln zł wypłaconych kredytów gotówkowych przy pomocy naszych ekspertów finansowych z 6 firm, jest dla nas wynikiem bardziej niż satysfakcjonującym.
 
[1] Dane BIK, kwiecień 2019.
 
[2] Wg. NBP wartość kredytów hipotecznych udzielonych na całym rynku w I kw. 2019 r. wyniosła 11,86 mld zł.
 
ZFPF

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste