Frankowicze i bankowcy o tak zwanych kredytach walutowych

17.08.2018 14:40  Kredyty
Frankowicze i bankowcy o tak zwanych kredytach walutowych W Sejmie spotkali się posłowie z komisji finansów publicznych, żeby porozmawiać o sytuacji tak zwanych kredytobiorców walutowych. W spotkaniu uczestniczą też przedstawiciele frankowiczów i banków.

Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że problem tak zwanych kredytobiorców walutowych jest poważny. Według szacunków organizacji takie umowy kredytowe miało blisko 700 tysięcy rodzin. Około pół miliona umów wciąż jest aktywnych. Organizacja SBB szacuje, że około 100 tysięcy osób mogło zostać pozbawionych majątku. Arkadiusz Szcześniak przytacza dane KNF, według których przeprowadzono około 30 tysięcy windykacji.

Przedstawiciel Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich powiedział IAR, że banki apelowały o regulację tego problemu. Przypomniał on, że z wniosku samych banków Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tak zwaną rekomendację "S", która nakazywała instytucjom finansowym w pierwszej kolejności oferować kredyt złotowy. Dopiero po pisemnej odmowie bankowcy mogli oferować tak zwane kredyty walutowe.

Sejm zajmuje się obecnie czterema regulacjami dotyczącymi kredytobiorców walutowych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Podkomisja rozpatruje też dwa poselskie projekty ugrupowania Kukiz 15 i PO oraz prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste