Jak nie dać się nabrać i wybrać najlepszy kredyt?

05.03.2018 10:23  Kredyty
Kredyt bywa jedną z ważniejszych decyzji w życiu, wymaga więc ostrożności podczas porównywania ofert. Pośpiech nie jest wtedy najlepszym doradcą. Kalkulator kredytowy jest przydatny, ale z oczywistych względów całej prawdy nie powie. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które będą pomocne przy wybieraniu kredytu. Jakie parametry kredytu należy brać pod uwagę i jak nie dać się bankowym chwytom marketingowym?

Pierwszym etapem przy wyborze powinno być ustalenie, jak wysokiego kredytu tak naprawdę potrzebujesz oraz ile pieniędzy możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę raty. Powinieneś ustalić swoje potrzeby – na co przeznaczyć kredyt? Będzie to kredyt „celowy” (na przykład mieszkaniowy lub samochodowy) czy zwykły, gotówkowy?

Ten pierwszy bywa tańszy i korzystniej oprocentowany niż gotówkowy i pozwala bankowi na udzielenie większej ilości środków. Nie bez znaczenia jest to, czy masz już jakieś zobowiązania finansowe i jaka jest Twoja stabilność zawodowa. Jeśli już wiesz, jakiego kredytu potrzebujesz, zacznij porównywanie.

Porównywarka porównuje, kalkulator kredytowy liczy, ale…Korzystanie z internetowych narzędzi nie ułatwia sprawy. Banki prześcigają się w zachwalaniu walorów swoich kredytów, ale rankingi, porównywarki i kalkulatory kredytowe to de facto zbiór materiałów marketingowych. Wynik z porównywarki nie jest spersonalizowany i prezentuje jedynie przykładową ofertę, jaką możesz otrzymać w danym banku. Aplikacja nie wie, jaka jest Twoja historia kredytowa i jak dotychczas układała się Twoja współpraca z bankiem.

Najważniejsze jest RRSOBanki lubią kusić różnymi walorami swojego kredytu: oprocentowanie 0% lub zagwarantowana niska rata. Elementem, który najbardziej powinien nas interesować, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). To ona odzwierciedla całkowity koszt kredytu. Krótko mówiąc: im niższe jest RRSO, tym kredyt będzie dla Ciebie korzystniejszy. Znając RRSO, będziesz mógł obliczyć, ile rzeczywiście wyniosą odsetki i raty, a finalnie to jest najważniejsze dla klientów, którzy chcą wybrać najlepszy kredyt.

Ubezpieczenie. Czy warto?Wybierając kredyt z ubezpieczeniem, nie będziesz się martwił spłatą kredytu w przypadku poważnej choroby lub utraty pracy. Należy porównać koszt kredytu z ubezpieczeniem i bez niego, a potem zdecydować. Czytaj dokładnie warunki ubezpieczenia, aby nie okazało się, że jest to tak naprawdę dodatkowy koszt, a nie wartość dodana do produktu bankowego. Ubezpieczenie może zwiększyć wysokość raty i można z niego zrezygnować, aczkolwiek niektóre jego rodzaje są wymagane, głównie przy hipotekach.

Trzeba pamiętać, że czasem rezygnacja z ubezpieczenia po wzięciu kredytu wiąże się z podniesieniem marży.

Pamiętaj! Czytaj każde zdanie w umowie!Kiedy już wybierzesz najlepszy kredyt, nadal musisz być uważny. Sprawdź, czy wszystko w umowie zgadza się z ustaleniami początkowymi, czytaj każdy punkt umowy, a w razie wątpliwości nie wahaj się prosić pracowników banku o wyjaśnienia. Pamiętaj również, że masz prawo odstąpić od umowy kredytowej. Jeśli podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu zbyt pochopnie, może warto się z tego pomysłu wycofać. Masz bowiem ustawowe prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

Po więcej informacji o finansach osobistych zapraszamy na FinAi.pl  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ubezpieczenie kredytu ma swoje dobre i zle strony. Wiem ze bank Raiffeisen udzielając kredytu mieszkaniowego jest skłonny zrezygnować z prowizji jeśli ubezpieczy się kredyt. Jednak każdy powinien sam skalkulować co jest najbardziej opłacalne.

    ~anilena   (12 marca o 08:15)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste