Jak poprawić zdolność kredytową? - 6 sposobów

07.12.2018 12:13  Kredyty
Jak poprawić zdolność kredytową? - 6 sposobów Zdolność kredytowa to kluczowy element, który decyduje o przyznaniu każdego kredytu. Może być przydatna zarówno przy chęci wzięcia nowego telefonu lub telewizora na raty, wyrobieniu karty kredytowej czy wzięciu kredytu gotówkowego. To ona określa nasze możliwości finansowe oraz zdolność do spłaty zobowiązania, które chcemy zaciągnąć. Jest też głównym czynnikiem, który decyduje o zaakceptowaniu naszego wniosku. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na to, jak poprawić swoją zdolność kredytową oraz prezentujemy przydatne porady.

Czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest potrzebna?

Zdolność kredytowa to zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłaty swojego zadłużenia. Im jest on w lepszej i wiarygodniejszej sytuacji finansowej, tym chętniej banki oferują takiej osobie kredyt. Wpływ na zdolność kredytową ma kilka elementów. Dbając o nie, możemy zwiększyć swoja zdolność kredytową i uzyskać wyższe propozycje od banków.

1. Historia w BIK i historia kredytowa

Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym widnieją wszystkie nasze kredyty oraz ewentualne zadłużenia. To miejsce jest sprawdzane przy większości wniosków kredytowych i pożyczkowych. Warto, aby raport, który otrzyma bank, był pozytywny. BIK ocenia nas tzw. scoringiem. To system punktów. Im jest wyższy, tym większa wiarygodność. Aby móc pochwalić się dobrym BIK-iem warto spłacić wszystkie zobowiązania. Uregulowanie 2 lub 3 ostatnich rat i zamknięcie zobowiązania będzie bardzo korzystne. Warto także wziąć mały kredyt na niską sumę i spłacić go terminowo. Za takie posunięcie otrzymamy dodatkowe punkty. Jeśli chcemy naprawić rejestr BIK, nie powinniśmy też spóźniać się z bieżącymi płatnościami.

2. Kredyt konsolidacyjny

Jednym z dobrych pomysłów, jeśli zależy nam na zwiększeniu zdolności kredytowej, jest skonsolidowanie wszystkich naszych zobowiązań i pożyczek. Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić ich wszystkich, warto kilka dużych rat zamienić na jedną mniejszą w dłuższym okresie. Miesięcznie nasze zobowiązania kredytowe spadną, przez co będziemy mogli przeznaczyć, więcej środków na spłatę potencjalnego kredytu. W ten sposób możemy podnieść kwotę następnej pożyczki, którą chcemy wziąć i zwiększyć ogólną zdolność kredytową.

Ten ruch jest okupiony niestety pewnymi stratami w postaci dodatkowych odsetek. Trzeba dokładnie przeanalizować czy dodatkowa opłata, nie będzie zbyt duża. Ta opcja jest za to bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na czasie i chcemy zwiększyć zdolność kredytową w konkretnym celu np. zakupu auta. Jeśli nie potrzebujemy zaciągnąć kolejnego kredytu, warto płacić mniejsze stare raty bez konsolidacji. Wiele osób w celu konsolidacji chwilówek korzysta ze stron takich jak https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-bez-bik-krd/, jednak często kosztem jest wyższe oprocentowanie.

3. Limity w koncie i Karty kredytowe

Jedną z ważnych rzeczy, która wpływa na zdolność kredytową, są limity w koncie, debety i karty kredytowe. Wiele osób nie ma pojęcia, że w ten sposób zmniejszają swoją zdolność, gdyż nie łączą ze sobą tych dwóch spraw. Takie produkty "pierwszego użytku" oferowane przez banki i chętnie używane przez klientów mają jednak znaczący wpływ na naszą zdolność kredytową. Każdy otwarty limit w banku zmniejsza naszą zdolność kredytową. Karty kredytowe warto zamienić na karty debetowe i wydawać poprzez nie gotówkę, która już znajduje się na koncie a nieużywane limity zamknąć. Takie posunięcie nie jest odczuwalne, a może w znaczny sposób zwiększyć naszą wiarygodność i zdolność kredytową.

4. Małżeństwo i liczba osób w gospodarstwie domowym i jego koszty utrzymania.

Jednym z wbrew pozorom ważniejszych elementów, jakie zawarte są we wniosku kredytowym i wpływają na zdolność kredytową, jest nasz stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz wydatki na utrzymanie. Wiele osób nie widzi potencjału w tych parametrach, ale mają one konkretny wpływ na naszą zdolność kredytową. Banki darzą większym zaufaniem osoby, które są w związku małżeńskim. Świadczy to o uregulowanej sytuacji życiowej. Warto także zmniejszyć liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz ograniczyć miesięczne koszty w postaci abonamentów czy stałych opłat. Ten sposób jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ubiegamy się o kredyt w większej sumie np., hipoteczny lub na drogi samochód.

5. Wkład własny

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które może pomóc w uzyskaniu kredytu i zwiększy naszą zdolność kredytową, jest wkład własny. Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny lub na samochód warto pewną część pieniędzy wpłacić jako wkład własny. Bank znacznie chętniej udzieli nam kredytu, jeśli część przedmiotu zostanie sfinansowana. W takim przypadku bank nie musi obawiać się, że w razie problemów nie odzyska całości sumy, bo wartość kredytu będzie przewyższała wartości np. nieruchomości.

6. Raty stałe a raty malejące

Jednym z rzadziej stosowanych posunięć przy zwiększaniu zdolności kredytowej jest wybór typów rat. Raty stałe to takiej samej wielkości raty spłacane przez okres kredytu. Malejące zmniejszają się w miarę spłacania. Wysokość zobowiązania obliczana jest na podstawie pierwszej raty, więc system stały wpłynie na pozytywną decyzję kredytową. Ten krok pozwoli zwiększyć także wysokość ew. kredytu.

 

 

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste