Jakie zapisy w BIK mogą nam utrudnić zaciągnięcie kredytu?

18.04.2014 09:09  Kredyty
Jakie zapisy w BIK mogą nam utrudnić zaciągnięcie kredytu? Nie każde opóźnienie w spłacie kredytu musi być przeszkodą w staraniach o kolejną pożyczkę. Wszystko zależy od tego, jak długo zalegaliśmy ze spłatą i ile byliśmy winni bankowi i – przede wszystkim – o jaki kredyt się staramy i w jakim banku.

Przy staraniach o kredyt hipoteczny banki bardzo dokładnie prześwietlają potencjalnych klientów, badając ich wiarygodność kredytową również przez pryzmat historii w BIK. Ale i tu opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni nie są przez banki traktowane jak „przestępstwo”. Niektóre banki tolerują nawet zaległości w spłatach powyżej 30 dni, choć oczywiście takie zapisy w BIK obniżają scoring klienta.

Przy staraniach o kredyt gotówkowy (zwłaszcza niewielki) banki nie analizują bardzo dokładnie zapisów w BIK. Choć oczywiście ktoś, kto ma w BIK złą historię kredytową, raczej nie ma szans na pożyczkę w renomowanym banku.

Biuro Informacji Kredytowej to prawdziwe centrum wymiany informacji między bankami (uczestniczą w nim również SKOK-i). Banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są zobowiązane do przekazywania informacji kredytowych o swoich klientach. Do BIK trafiają wszystkie wpisy dotyczące zobowiązań finansowych klientów wobec banków – zarówno tych, które spłacamy wzorowo, jak i tych, w których występują opóźnienia. Zdanie: „nie jestem w BIK” jest prawdziwe tylko wobec tych osób, które nie zaciągnęły i nie spłacają żadnego kredytu.Sprawdzić swój BIK można samodzielnie - tutaj instrukcja krok po kroku jak pobrać raport z BIK.

Co ważne – brak historii kredytowej dla banków jest czasami większą przeszkodą w udzieleniu kredytu (zwłaszcza wieloletniego, takiego jak kredyt hipoteczny czy większy kredyt gotówkowy) niż historia kredytowa, w której klientowi przytrafiły się drobne „grzeszki”. Oczywiście, ktoś kto ma dobrą historię w BIK, może liczyć na dodatkowe punkty w procedurze przyznawania kredytu i na przykład otrzymać korzystniejsze warunki (niższą marżę, brak prowizji).

Co zrobić, jeśli odkryjemy (a klient może sam sprawdzić swoją historię w BIK), że w naszej historii kredytowej są jakieś „ciemne karty”? Jeśli spłaciliśmy zobowiązanie, a bank nie przekazał takiej informacji do BIK, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem w celu wyjaśnienia sytuacji. Jeśli zapomnieliśmy o jakimś zobowiązaniu (lub narosło ono bez naszej świadomości, np. dlatego że zapomnieliśmy wydać dyspozycji całkowitego zamknięcia konta bankowego i bank naliczał kilkuzłotowe opłaty za jego prowadzenie) – trzeba uregulować należność i poprosić bank by w trybie pilnym przekazał do BIK odpowiednią informację.

Jeśli złe zapisy w BIK uniemożliwiają nam zaciągnięcie pożyczki w banku, który przywiązuje dużą wagę do scoringu, możemy poszukać banku bardziej liberalnego (zazwyczaj jednak oferującego dużo droższe pożyczki).

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • to jest czesto bardziej skomplikowane

  ~dediko   (30 lipca 2017 o 00:25)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • ciezko jest z tym bikiem nniestety

  ~bondik   (5 listopada 2016 o 01:08)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste