Kredyt konsolidacyjny - kiedy może być przydatny

06.03.2019 20:05  Kredyty
Kredyt konsolidacyjny - kiedy może być przydatny Kredyt konsolidacyjny przydaje się dla uporządkowania zobowiązań finansowych. Pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej i zmniejszenie z tytułu konieczności jej spłaty obciążenia dla domowego budżetu.

Kredyty pozwalają na sfinansowanie zakupu mieszkania, budowy domu, nabycia samochodu czy realizacji dowolnych celów konsumpcyjnych. Banki oferują wiele rodzajów kredytów, a pieniądze do finansowania zewnętrznego można wygodnie pozyskać również za pomocą karty kredytowej oraz pożyczki pozabankowej. Kiedy na „koncie” danej osoby znajduje się kilka różnych zobowiązań, być może dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie kredyt konsolidacyjny (oferty możesz znaleźć na Totalmoney.pl). Czym on jest i w jakich sytuacjach może się okazać najprzydatniejszy?

Konsolidacja kredytowa – wszystkie kredyty w jednym


Pod pojęciem konsolidacji kredytowej należy rozumieć swoiste połączenie dotychczas posiadanych przez kredytobiorcę zobowiązań finansowych celem spłaty w przyszłości tylko jednego kredytu – kredytu konsolidacyjnego. Banki oferują konsolidację dla wiarygodnych klientów, którzy nie mają opóźnień w spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów lub pożyczek.

Uwaga

Kredyt konsolidacyjny nie jest tym samym, co kredyt oddłużeniowy. Nie można go więc traktować jako rozwiązania problemów finansowych polegających na opóźnieniach lub braku spłaty zobowiązań.

Dzięki zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego można spłacić wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania finansowe, w tym również pozabankowe, a przy tym pozostać z jednym większym kredytem do spłaty. Uporządkuje to nasze finanse i sprawi, że obciążenie z tytułu raty kapitałowo-odsetkowej będzie mniejsze.

Właściwie przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego bank nie wypłaca wszystkich lub większości środków finansowych kredytujących do ręki kredytobiorcy, ale spłaca w ten sposób dotychczasowe kredyty i pożyczki. Można czasem wnioskować o to, aby wraz z konsolidacją otrzymać pewną kwotę kredytu gotówkowego do własnej dyspozycji.
 

Jakie zobowiązania można konsolidować?


Przede wszystkim banki mogą same wskazywać zakres konsolidacji, jaką skłonne są przeprowadzić u danego klienta. Na ogół jednak w ramach kredytu konsolidacyjnego można spłacić następujące, zaciągnięte uprzednio zobowiązania:

 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt samochodowy,
 • kredyt w rachunku bieżącym,
 • kartę kredytową,
 • kredyt ratalny,
 • pożyczkę pozabankową,
 • kredyt mieszkaniowy.

Czy wiesz, że...

Z reguły w przypadku kredytów mieszkaniowych objętych konsolidacją istnieje konieczność ustanowienia dla kredytu konsolidacyjnego zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej.

Zanim klient złoży wniosek o konsolidację kredytów w konkretnym banku powinien sprawdzić w ofercie, czy wszystkie pożądane przez niego zobowiązania kredytowe będzie mógł ze sobą połączyć.

Kiedy warto rozważyć konsolidację?


Kredyt konsolidacyjny może okazać się bardzo przydatny, jeśli klient ma na swoim „koncie” kilka innych kredytów i pożyczek, a ich terminowa spłata staje się coraz trudniejsza. To rozwiązanie proponowane w pierwszej kolejności kredytobiorcom, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą spłacać wielu zaciągniętych przez siebie zobowiązań, np. z uwagi na utratę pracy lub utratę podstawowego źródła dochodu. Osoby takie w krótkim czasie mogłyby przestać spłacać w terminie swoje kredyty, co spowodowałoby powstanie długów.

Konsolidacja przydaje się przy przejściowych kłopotach finansowych i chęci zmniejszenia comiesięcznego obciążenia z tytułu rat kapitałowo-odsetkowych. Jej efektem jest bowiem najczęściej wydłużenie okresu kredytowania oraz zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Obciążenie finansowe z tego tytułu jest mniejsze, dlatego kredytobiorcy łatwiej mogą wywiązywać się z comiesięcznych płatności.

Uwaga!

Wydłużenie okresu kredytowania to często konieczność dla zmniejszenia raty nowego kredytu konsolidacyjnego, ale w ogólnym rozrachunku powoduje to wzrost wysokości kosztów całkowitych kredytu, które spłacamy nieco dłużej niż wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

Kto może liczyć na kredyt konsolidacyjny?


Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych wyłącznie klientom, którzy są wiarygodni, mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania. Jeśli po skontrolowaniu danych klienta ubiegającego się o konsolidację w bazach Biura Informacji Kredytowej lub Biur Informacji Gospodarczej okaże się, że jest on dłużnikiem, który nierzetelnie wywiązuje się z płatności rat, to bank odmówi mu udzielenia kredytu.

Czasami udzielenie kredytu konsolidacyjnego uzależnione jest od tego, czy klient ustanowi odpowiednie zabezpieczenia spłaty. W szczególności ma to znaczenie przy hipotecznym kredycie konsolidacyjnym, który wymaga ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości mieszkalnej. Są jednak w ofertach banków również gotówkowe kredyty konsolidacyjne, które nie wymagają takiego zabezpieczenia, a procedura ich uzyskania jest łatwiejsza i krótsza.

Gdzie po kredyt konsolidacyjny?


Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne. Na Totalmoney.pl można znaleźć wiele interesujących, aktualnych ofert takich kredytów. Kredyt np. na 70 tys. zł na 60 miesięcy zaciągnąć można m.in. w bankach:

 • Citi Handlowy – pożyczka konsolidacyjna, oprocentowanie 4,99 proc. w skali roku, RRSO 7,36 proc., prowizja 5 proc., kwota do spłaty 83 201,94 zł, rata miesięczna 1386,70 zł;
 • Alior Bank – kredyt konsolidacyjny, oprocentowanie 5,9 proc. w skali roku, RRSO 8,79 proc., prowizja 5,9 proc., kwota do spłaty 85 781,77 zł, rata miesięczna 1 429,70 zł;
 • PKO Bank Polski – Mini Ratka Konsolidacja, oprocentowanie 8,99 proc. w skali roku, RSO 9,37 proc., prowizja 0 proc., kwota do spłaty 87 409,71 zł, rata miesięczna 1 456,83 zł;
 • BGŻ BNP Paribas – kredyt gotówkowy konsolidacyjny, oprocentowanie 6,49 proc. w skali roku, RRSO 11,5 proc., prowizja 9,9 proc., kwota do spłaty 90 291,81 zł, rata miesięczna 1504,86 zł.

Konsolidacja kredytowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy uporządkować swoje finanse i spłacić dotychczasowe kredyty i pożyczki. Pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego klient nie otrzymuje do ręki, tylko bank spłaca zobowiązania zgodnie z dostarczonymi do wniosku kredytowego umowami kredytowymi.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
finanse_osobiste