W Sejmie informacja o kredytach walutowych

17.08.2018 14:14  Kredyty
W Sejmie informacja o kredytach walutowych Zwiększenie wymogów kapitałowych wobec banków udzielających kredytów walutowych oraz zmiany w pomocy kredytobiorcom według Ministerstwa Finansów należą do najważniejszych działań instytucji państwa . W Sejmie trwa spotkanie dotyczące problemu kredytów denominowanych oraz indeksowanych do walut obcych.

Wiceminister Finansów Piotr Nowak przypomniał efekty prac Komitetu Stabilności Finansowej czyli szefów najważniejszych instytucji finansowych w kraju. KSF zalecił między innymi zmiany w działalności funduszu wsparcia kredytobiorców. Mają one służyć lepszemu wykorzystanie pieniędzy z funduszu oraz przeznaczenie części pieniędzy z funduszu na dobrowolne przewalutowanie kredytów. Jak powiedział wiceminister, prezydencki projekt zmian w funduszu realizuje postulaty Komitetu Stabilności Finansowej.

Zdaniem wiceministra jest ona zgodna z zaleceniami komitetu. Piotr Nowak przypomniał, że wobec banków, które mają w swoim portfelu kredyty w walutach obcych, stosowane są wyższe wymogi kapitałowe.

Marcin Mikołajczyk z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił informacje dotyczącą kredytobiorców. Przypomniał on, że w szczytowym momencie w Polsce obowiązywało ponad 900 tysięcy kredytów denominowanych bądź indeksowanych do walut obcych. Obecnie takich zobowiązań jest około 580 tysięcy. W szczytowym momencie wartość tych kredytów sięgała 178 miliardów złotych. Obecnie jest nieco ponad 130 miliardów. Co roku, jak informuje przedstawiciel UKNF, portfel tak zwanych kredytów walutowych zmniejsza się o 7 procent.

Sejm zajmuje się obecnie czterema regulacjami dotyczącymi kredytobiorców walutowych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Podkomisja rozpatruje też dwa poselskie projekty ugrupowania Kukiz 15 i PO oraz prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej.

IAR • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Nie bardzo się orientuję co Rząd postanowił lub nie, ale wiem że Amronet dużo korzystniej niż banki wycenia CHF. Może warto pójść względem spłat w tym kierunku kupując franki możliwie najtaniej.

  ~damian   (11 lutego o 20:32)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Jakoś nic mi nie wiadomo o tym aby jakiś konkretny plan pomocy frankowiczom został wdrożony. Mam to szczęście, że takowego kredytu nie spłacam. Natomiast walutę wymieniam na potrzeby mojej firmy na Gieldawalut.com i sądzę, że wymiana PLN na CHF też tu by się bardzo opłacała. Zawsze w ten sposób można ratować budżet samemu.

  ~Lech1987   (26 grudnia 2018 o 23:37)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste