Firmy z sektora MŚP zazwyczaj spłacają swoje kredyty w ciągu dwóch lat

28.01.2019 09:25  Kredyty dla Firm
Firmy z sektora MŚP zazwyczaj spłacają swoje kredyty w ciągu dwóch lat Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, z reguły spłacają te kredyty w 24 miesięcznych ratach i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5%, wynika z badania Instytutu Keralla Research na zlecenie firmy faktoringowej NFG. Jest to jednocześnie najbardziej akceptowalny próg opłaty za pożyczone środki.

"Ostatni raport Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych 'Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw' pokazuje, że firmy czekają na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 9 dni. Opóźnienia w płatnościach powodują utratę płynności finansowej, kłopoty w rozliczeniach z dostawcami, konieczność redukcji zatrudnienia i ograniczenie inwestycji. Ratunkiem dla firm w takich sytuacjach może być finansowanie zewnętrzne, jednak nie każdy przedsiębiorca chce z niego korzystać. Z badań NFG wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie 30-40% przedsiębiorców. Pozostali (60-70%) wolą wykorzystywać w tym celu własny kapitał… którego nie mają" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazuje badanie NFG, ponad 57% przedsiębiorców, którzy dotychczas nie pożyczali pieniędzy na sfinansowanie działalności swojej firmy, deklaruje, że w razie potrzeby zwrócą się o pomoc do banku. Przy czym 42,1% badanych byłoby zainteresowanych kredytem, a 15% limitem w koncie. Ponad 6% firm (głównie mikroprzedsiębiorstwa) rozważa pożyczkę od znajomych lub rodziny.

O tym, które źródło finansowania wchodziłoby w grę, świadczy gradacja postrzeganych zalet. Dla przedsiębiorców największe znaczenie ma krótki czas oczekiwania na decyzję (21,9% wskazań), niski koszt (17,4%) i minimum formalności (15,1%). Na dalszych miejscach znajdują się: dostępność przez Internet, bezpieczeństwo i elastyczne formy spłaty, wskazano również.

"Ciekawe jest to, że właśnie 'krótki czas oczekiwania na decyzję', 'niski koszt' i 'minimum formalności' to największe zalety faktoringu online. Spełnia on wszystkie kryteria, które teoretycznie interesują przedsiębiorców, zatem powinien być wymarzoną formą finansowania zewnętrznego bieżącej działalności i drobnych inwestycji. Tymczasem mało kto bierze go pod uwagę. Jak pokazuje nasze badanie, na ten rodzaj finansowania zdecydowałoby się zaledwie 3,1% firm, podczas gdy kosztowniejszy i bardziej ryzykowny kredyt wybiera aż 42,1% respondentów. Najwidoczniej faktoring wciąż pozostaje egzotyczną usługą, a duże grono przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z jego zalet. [...] Firmy wybierają więc rozwiązania, które są im dobrze znane, nie próbując tego, co nowe, tańsze, szybsze i wygodniejsze" - powiedział  prezes firmy faktoringowej NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

Usługa faktoringu online - eFaktoring - jest doskonałą alternatywą dla kredytu. Polega na finansowaniu przez firmę faktoringową należności przedsiębiorcy, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Dzięki tej zamianie faktur na gotówkę, przedsiębiorca w krótkim czasie otrzymuje kwotę należną za sprzedaż określonej usługi lub towaru, zachowując stały dostęp do środków pieniężnych i ograniczając ryzyko utraty płynności finansowej. Co ważne, pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel. W odróżnieniu od kredytu faktoring uwalnia pieniądze zamrożone w nieopłaconych jeszcze fakturach, a nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań, podano także.

Główną zaletą kredytu bankowego jest - zdaniem respondentów - krótki czas oczekiwania na decyzję (22,4%), a limitu w koncie - minimum formalności (24,5%). Co ciekawe - 19,4% firm nie potrafi wskazać żadnej przewagi kredytu.

Zobacz także: 10% przedsiębiorstw nie udaje się odzyskać zaległych płatności

"Popularność produktów bankowych wśród przedsiębiorstw nie powinna dziwić. Banki przez lata wypracowały sobie reputację silnych i stabilnych instytucji, które oferują bezpieczne rozwiązania finansowe. [...] Jednak czasy się zmieniają i obok nich wyrastają w Polsce nowoczesne fintechy, które zapewniają efektywne i skuteczne narzędzia finansowe szyte na miarę. Aby te fintechy mogły przekonać do siebie rzesze potencjalnych klientów, muszą zdobyć ich zaufanie. A więc stworzyć w ciągu roku czy dwóch to, co tradycyjna bankowość budowała przez sto lat. Być może właśnie jest na to teraz najlepszy czas" - stwierdził Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w Kaczmarski Group.

Jeszcze niedawno usługę faktoringu oferowały w Polsce tylko banki. Była przeznaczona głównie dla dużych firm. Klasyczny faktoring był niedostępny dla najmniejszych przedsiębiorstw z uwagi na ilość obostrzeń formalnych, wysokie koszty i inne kryteria. Bardzo często mikro- i małe firmy nie mogły pozwolić sobie na tego typu usługę, przez co cierpiała ich pozycja na rynku. Jednak w ostatnich latach grupa podmiotów oferujących faktoring w Polsce powiększała się o spółki z sektora fintech. Dzięki tym właśnie spółkom najmniejsze przedsiębiorstwa na polskim rynku zyskały w końcu dostęp do bezpiecznego, szybkiego i taniego finansowania, podano. 

Zobacz także: Depozyty ogółem wzrosły o 8,6% r/r, kredyty - o 7,6% r/r w grudniu

"Dziś eFaktoring wspiera nie tylko bieżącą działalność przedsiębiorstwa, ale także jego rozwój. Pieniądze uwolnione z faktur z odroczonym terminem płatności przedsiębiorcy mogą bowiem wykorzystać na swój biznes i w ten sposób rozwijać go szybciej. Narzędzie pomaga zachować płynność finansową i skutecznie ogranicza ryzyko bankructwa spowodowane przez zatory finansowe. A to wszystko bez zbędnych formalności i z możliwością realizacji przez internet" - podsumował Szkaradek.

ISBnews

Zobacz także inne materiały wideo:
Albert "Longterm" Rokicki, #109 PYTANIA DO LONGTERMA (18.01.2019)   startupy.tv| Aleksandra Berest, Get Achieve
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • No to chyba trzeba się tym faktoringiem zainteresować, bo sytuacja na rynku jest słaba lekko mówiąc.

    ~robo   (31 stycznia o 16:58)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes