Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Na co pożyczają przedsiębiorstwa w Polsce?

31.01.2018 12:34  Kredyty dla Firm
Na co pożyczają przedsiębiorstwa w Polsce?
Firmy w Polsce najczęściej poszukują kredytu w wysokości do 50 tysięcy złotych, który zamierzają spłacić w ciągu maksymalnie pięciu lat – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. Przedsiębiorcy najczęsciej szukają kredytów na inwestycje, w tym m.in. zakup lub remont nieruchomości, kupno maszyn i urządzeń, jak również na prowadzenie bieżącej działalności.

Kwota kredytu 
Biorąc pod uwagę wszystkie podmioty, które złożyły zapytania o kredyt w Oferteo.pl, największym polskim serwisie łączącym poszukujących produktów z ich dostawcami, najbardziej poszukiwany przedział kredytu to kwoty od 10 000 do 50 000 złotych (39%). 
 
Co czwarte zapytanie dotyczyło kredytu w kwocie od 100 000 do pół miliona, a najmniej zapytań dotyczyło kredytów w wysokości nieprzekraczającej 10 000 złotych oraz powyżej pół miliona złotych.
Kto szuka kredytu?
 
Według analizy Oferteo.pl zdecydowanie najczęściej poszukują kredytu osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Ich zapytania stanowiły niemal 80%. Z kolei 16% zapytań pochodzi od spółek kapitałowych, a 5% – od spółek osobowych.

Cel kredytu


 
Firmy najczęściej poszukiwały kredytu w celu finansowania swojej bieżącej działalności, na co wskazała jedna trzecia z nich. W dalszej kolejności kredyt miał zostać przeznaczony na rozwój firmy: kupno maszyn lub urządzeń, zakup lub budowę nieruchomości, czy zakup samochodu. Dla 4% badanych kredyt miał być pomocą w spłacie zobowiązań wobec kontrahentów.
 
Spłata na krótkie lata


 
Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, najczęściej wybierany okres spłaty kredytu wynosi od 2 do 5 lat. Wskazało tak 47% badanych, 29% chciałoby spłacić kredyt w czasie od 6 do 10 lat. Spłatą długoterminową, trwającą powyżej 10 lat, zainteresowanych było 18% badanych – zwłaszcza tych, którzy decydowali się pożyczyć większe kwoty.
 
Na co pożyczają osoby fizyczne?


 
Niemal jedna trzecia osób fizycznych zaciągała kredyt, aby finansować bieżącą działalność firmy. Kolejnymi najpopularniejszymi celami były: kupno maszyn lub urządzeń (14%), kupno samochodu (12%) oraz kupno towarów, materiałów lub surowców a także zakup lub budowa nieruchomości (11%). 
 
Na co pożyczają spółki?


 
Również w przypadku spółek kapitałowych zdecydowanie najczęściej celem kredytu miało być finansowanie bieżącej działalności – wskazało tak aż 46% z nich. Drugim najczęściej wskazywanym celem był zakup lub budowa nieruchomości (20%).

Metodologia badaniaPrzedstawione dane pochodzą z analizy ponad 720 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2017 roku przez podmioty poszukujące kredytu dla firmy.
 
Oferteo.pl 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Na rozwój głównie, przynajmniej ja tak robię. Ostatnio wziąłem kredyt przez galerię finansową z Warszawy na firmę, żeby kilka maszyn kupić. Konkurencja nie śpi, więc trzeba cały czas inwestować, żeby wyjść na swoje.

    ~mariusz   (15 lutego 2018 o 20:11)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes