Pożyczki inwestycyjne - czy jest to opłacalne rozwiązanie ?

19.07.2019 13:18  Kredyty dla Firm
Pożyczki inwestycyjne - czy jest to opłacalne rozwiązanie ? Dobrze prosperująca firma nie może spocząć na laurach, bo sukcesy biznesowe szybko odejdą do przeszłości. Stojąc w miejscu i ciesząc się z obecnej prosperity, możemy przegapić moment, gdy warto zainwestować. Jeśli nie mamy wolnych środków pieniężnych, warto zastanowić się, czy pożyczka inwestycyjna nie będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
 

Pieniądze - dlaczego tak wiele od nich zależy?

To, jaką wielkością kapitału dysponują przedsiębiorstwa, w ogromnej mierze przekłada się ich kondycję i możliwości rozwoju. Wiadomo, że sukces każdej firmy zależy od wielu czynników, nie tylko od budżetu, lecz - jak to mówi znane przysłowie - choć pieniądze szczęścia nie dają, to nie da się bez nich normalnie funkcjonować. 

W przypadku przedsiębiorstw działają jak tlen, bez którego żaden organizm nie przetrwa. Firma, w jakiej nie ma ciągłości finansowej, jest raczej skazana na powolne obumieranie, a bez inwestycji wpływających na jej lepszą pozycję - tym bardziej ciężko o sukcesy. Często jednak - nawet mimo dobrych chęci - brakuje środków, które można przeznaczyć na rozwój. Takie okoliczności nie powinny nas zniechęcać, bo dostępne są różne zewnętrzne źródła finansowania, między innymi pożyczki inwestycyjne. 

Pożyczki inwestycyjne - na jakie cele można je przeznaczyć?

Pożyczki inwestycyjne pozwalają zdobyć niezbędne środki na realizację przedsięwzięć mających wpłynąć na powiększenie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że to, na jakie cele mają być przeznaczone, powinno zostać jasno określone i zapisane w warunkach umowy kredytowej. Tak uzyskane środki mogą być użyte do wielu zadań, na przykład modernizacji obiektów, które są niezbędne w prowadzeniu działalności czy zakup maszyn zwiększających naszą konkurencyjność na rynku. 

Pieniądze z pożyczki nie muszą zostać ulokowane wyłącznie w środkach materialnych, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki nim kupić udziały w innym przedsiębiorstwie czy spłacić ratę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w innej instytucji. Wszystko oczywiście zależy od banku, w jakim staramy się o dofinansowanie, ale możemy być pewni, że większość z nich przychylnie patrzy na plany inwestycyjne, wspierając tym zastrzykiem gotówki małe, średnie, jak i duże firmy. Zresztą, wystarczy rzucić okiem na stronę https://eurocent.pl/, by się o tym przekonać.

Kredyt inwestycyjny wypłacony może zostać na dwa sposoby: jako jednorazowa wypłata, aby sfinalizować konkretne działanie, np. zakup jakiegoś urządzenia lub w kilku transzach na większe przedsięwzięcie - przykładowo budowę nowego magazynu. Spłata kredytu odbywa się ratalnie, chociaż okresy, w jakich zwracamy do banku pożyczone pieniądze, mogą być różne: miesięczne, kwartalne bądź półroczne. Ale od tej reguły jest wyjątek - nieregularna spłata, na co wiele banków przystaje. Podchodzą one też dość wyrozumiale do karencji, czy systemie, w której zawieszona jest spłata kapitału, a inwestor zwraca wyłącznie odsetki. 

Dla kogo pożyczki inwestycyjne?

Nim jednak zaczniemy na poważnie ubiegać się o taką pożyczkę, powinniśmy zastanowić się, czy to rzeczywiście dla nas. Zresztą, zweryfikują to banki, bo wymagają udowodnienia, że planowana inwestycja jest nie tylko dla kredytobiorcy korzystna, ale również potwierdzenia, że dzięki niej uda się spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Nie zapominajmy bowiem, że kredyty inwestycyjne to najczęściej wielotysięczne kwoty, co dla banków stanowi ryzyko. Zanim więc pożyczą, sprawdzą dokładnie naszą sytuację, weryfikując, czy to, co deklarujemy, ma pokrycie w rzeczywistości. 

Jak zwiększyć swoje szanse? Podstawą jest starannie przygotowany biznesplan, czyli dokument, który pomoże ocenić, czy ekonomiczne uzasadnienie inwestycji, w tym prognozy dotyczące nakładów i zysków, daje pewność, że to, co na papierze, sprawdzi się również w praktyce. 

Podsumowując więc, zastanówmy się, czy jest to opłacalne rozwiązanie? To oczywiście zależy, bo każda firma to inna historia. Wszystko zależy od specyfiki inwestycji, sytuacji i rzeczywistych potrzeb danej firmy. Abstrahując jednak od tego, podkreślmy z całą mocą, że to źródło finansowania zapewnia ogromne możliwości, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć potencjał i konkurencyjność naszej firmy.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Wyszukiwarka sprintcash.pl - ja znalazłem opcję dla siebie i nie było problemu, przy spłatach i ewentualnego refinansowania pożyczki.

  ~janek   (5 sierpnia o 11:41)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Ja wziełam sobie pożyczkę razem z mężem na wesele, bardzo skromne, to i pożyczka nie za duża, ale co ciekawe spłata jest jak najbardziej możliwa i w sumie przyjemna jeśli znajdze się odpowiednią firmę. Ja znalazłam na wyszukiwarce sprintcash.pl i dzięki temu mogłam wziąć ślub z moim ukochanym.

  ~ania   (30 lipca o 12:44)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes