Prawnik in-house czy na zewnątrz? To zależy

06.12.2017 10:53  Kredyty dla Firm
Prawnik in-house czy na zewnątrz? To zależy
- Prawnik przyda się w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości i obrotu. Jednak nie wszystkie firmy powinny zatrudniać go na etat – uważa Konrad Gniadek, legal senior recruitment consultant i szef działu Spring Legal w firmie rekrutacyjnej Spring Professional.
 
Zdaniem eksperta, obecność specjalisty od prawa zabezpiecza interesy wszystkich organizacji. 
 
- W wielu przypadkach wystarczy korzystanie ze wzorów umów i konsultacja od czasu do czasu. Jednak niektóre segmenty, na przykład nieruchomości, wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na kompetentnych prawników – wskazuje Konrad Gniadek. - Najważniejsze jest jednak wyczucie momentu, w którym korzystanie z zewnętrznego konsultanta przestaje wystarczać i należy zatrudnić kogoś na stałe.
 
Kim jest prawnik w organizacji
 
W opinii Konrada Gniadka skończyły się już czasy, gdy prawnicy w firmach pełnili wyłącznie  rolę osoby sprawdzającej treść umów.
 
- Współczesny prawnik uczestniczy w posiedzeniach zarządu i jeździ negocjować z klientem, czynnie doradza i szuka rozwiązań. Oznacza to, że musi mieć wysokie zdolności interpersonalne, a nawet sprzedażowe. Jeszcze kilka lat temu prawnik-sprzedawca wydawał się oksymoronem, a dzisiaj jest to niezbędne. – uważa Konrad Gniadek. - Wiele też zależy od konkretnej branży. Prawnik działający w segmencie IT, oprócz wymienionych umiejętności, musi również dogadać się z informatykami oraz myśleć kategoriami technologicznymi. Taki człowiek to skarb.
 
Jednocześnie brak odpowiednio kompetentnych osób może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla całego biznesu. 
 
- W swojej pracy spotkałem się z sytuacją, gdy firma z branży usługowej opracowała nowy produkt. Była to bardzo atrakcyjna usługa, która jednak przewidywała dotkliwe kary umowne. Dla klientów wyplątanie się z tej umowy było wyłącznie formalnością, bo każdy prawnik natychmiast wskazywał zakazane zapisy w umowie – mówi Konrad Gniadek – Gdyby w procesie tworzenia produktu uczestniczył prawnik, firma uniknęłaby nie tylko wypuszczenia złego produktu, ale przede wszystkim katastrofy wizerunkowej i utraty zaufania klientów.
 
Dlaczego warto zatrudnić prawnika
 
Według Konrada Gniadka zatrudnienie prawnika w firmie przynosi wiele policzalnych korzyści.
- Podstawową kwestią jest fakt, że ten człowiek jest cały czas na miejscu i może pomagać rozwiązywać problemy. Warto jednak mieć na uwadze, że prawnik w firmie zna realia rynku usług prawnych i może zoptymalizować koszty współpracy z kancelarią – wskazuje Konrad Gniadek. - Spotkałem się ze specjalistą, który w ciągu 5 lat swojej pracy zredukował koszty zewnętrznych usług prawnych o 70 procent bez spadku jakości.
 
Ekspert podkreśla jednocześnie, że w dynamicznym otoczeniu prawnym obecność specjalisty, który potrafi ocenić zgodność umów z obowiązującymi standardami jest kluczowa. 
 
- Przykładem może być RODO, nowe unijne prawo, które reguluje przetwarzanie danych osobowych w firmach. Dotyczy ono nie tylko informacji o klientach, ale również danych pracowników i kandydatów. W praktyce, aby ocenić zgodność umów w firmie z nowymi regulacjami, prawnik musi przejrzeć wszystkie umowy i je ocenić pod tym kątem – uważa Konrad Gniadek – Osoba bez odpowiedniej wiedzy tego nie zrobi, a alternatywą jest wynajęcie w tym celu kancelarii, co może być bardzo drogie.
 
Nie bać się kancelarii
 
Zdaniem eksperta najbardziej efektywny jest model łączony, gdy zatrudniony prawnik ma również wsparcie wybranej kancelarii prawnej. 
 
- Jest wiele sytuacji, w których wynajęcie zewnętrznych specjalistów jest bardziej opłacalne. Gdy dziesięć minut przed czwartą partner biznesowy przesyła pilnie kontrakt do podpisu, są dwa wyjścia. Albo prawnik firmowy zarwie noc, by wszystko przeczytać i zrozumieć, albo zajmie się tym sztab prawników z kancelarii. W pierwszym przypadku pracownik będzie wypalony, zmęczony, może się pomylić i będzie oczekiwał wyrównania w dniach wolnych. W drugim kontrakt wróci rano wraz z fachowym komentarzem – mówi Konrad Gniadek. Podkreśla jednocześnie, że współpraca z kancelariami ma wiele innych zalet.
 
- Kancelarie mają wykupione polisy OC, które pozwalają wyrównywać straty w razie ich pomyłek. Poza tym są to specjaliści o wyjątkowej wiedzy, dlatego w przypadku ważnego procesu może to być szczególnie istotne – wskazuje Konrad Gniadek – Jednak dla efektywnej współpracy z kancelarią kluczowe jest rozmawianie z jej przedstawicielami jak z partnerami biznesowymi. Do tego potrzebny jest odpowiedni specjalista – podsumowuje. 
 
The Adecco Group
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes