Wykres dnia BIK, 6 sierpnia 2018 r.

06.08.2018 12:04  Kredyty dla Firm
Polski mikroprzedsiębiorca jest lojalnym kredytobiorcą
 
Na 2,15 mln aktywnych mikroprzedsiębiorców, figurujących w bazie CEiDG, co 5 podmiot gospodarczy ma firmowy kredyt. Wśród nich aż 85% korzysta z kredytu, zaciągniętego tylko w jednym banku. Zazwyczaj nie jest to bank, z którym przedsiębiorca ma relacje jako osoba prywatna.
 
Liczba banków, z których korzysta mikroprzedsiębiorca przy finansowaniu swojej działalności biznesowej, w sposób istotny determinuje terminowość spłacalności posiadanych kredytów, a tym samym poziom jakości kredytów mikroprzedsiębiorstw. Wśród mikroprzedsiębiorców posiadających kredyt firmowy średnio 10,4% posiada zobowiązanie opóźnione w spłacie powyżej 90 dni.
 
Relacja liczby banków do jakości kredytów
 
Posiadając produkty kredytowe tylko w jednym banku, tylko 8,1% mikroprzedsiębiorców ma opóźnienie w spłacie zobowiązań pow. 90 dni. Gdy firma finansuje się w dwóch bankach, udział rośnie prawie dwukrotnie, do 16,7%. Zaś w przypadku korzystania z produktów kredytowych w czterech i więcej bankach, już co trzeci mikroprzedsiębiorca ma przynajmniej jedno zobowiązanie opóźnione pow. 90 dni.
 
 
 
Przy ocenie ryzyka kredytowego jednoosobowej działalności gospodarczej kluczowe jest więc posiadanie pełnej i aktualnej informacji o aktywności kredytowej i lojalności mikroprzedsiębiorcy. Informację taką instytucjom finansowym zapewnia Biuro Informacji Kredytowej.
 
BIK

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes