Czy wiek pożyczkobiorcy ma znaczenie w rozpatrywaniu wniosku?

06.09.2017 13:00  Kredyty gotówkowe
Może się nam wydawać, że głównym kryterium, które decyduje o tym, czy dostaniemy pożyczkę albo kredyt jest wysokość osiąganego przez nas dochodu.

Warunków do spełnienia jest jednak więcej. Na przykład, można być za młodym, albo nawet za starym na kredyt. I banki, i parabanki same ustalają minimalne i maksymalne granice wiekowe. Należy zacząć od tego, że żeby w ogóle załatwić jakąś sprawę urzędową, trzeba mieć 18 lat. Ale czy w tym wieku można gdzieś znaleźć kredyt?

Kredyty nie dla młodych i nie dla starych


Banki oraz chwilówki bardzo niechętnie udzielają pożyczek młodym klientom, zwłaszcza osiemnastoletnim, ponieważ zwyczajnie nie mają oni historii kredytowej, a więc nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać i zwyczajnie ryzykowne jest udzielanie im pożyczki, skoro nie wiadomo, czy dokonają jej spłaty. Poza tym, w tym wieku większość osób jeszcze się uczy lub studiuje, więc nawet jeśli ma pracę, jest to praca dorywcza na tak zwane umowy śmieciowe, czyli umowy zlecenie albo umowy o dzieło, które nie gwarantują stałego zatrudnienia, a więc stałych dochodów.

Oprócz minimum wiekowego jest też maksimum wiekowe. Nie każdy dostanie pożyczkę czy kredyt. Zazwyczaj maksymalna granica to 70-75 lat, ale jest to wiek kredytobiorcy w momencie całkowitej spłaty kredytu. Jest to ważne i przestrzegane zwłaszcza przy kredytach hipotecznych. Tutaj osoby młodsze, w wieku 25-35 lat, mają o wiele większe szanse na uzyskanie kredytu niż osoby powyżej 50 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ statystycznie osoba w wieku 65 lat uzyskuje zdolność kredytową aż 4 razy mniejszą niż osoba w wieku 25 lat. Do tego, im starszy kredytobiorca, tym wyższe dodatkowe ubezpieczenie zapłaci, więc dla niego koszty kredytu są wyższe. W wypadku parabanków niechęć do udzielania pożyczek osobom w podeszłym wieku nie wynika z tego, że mają one niższą zdolność kredytową, ale zwyczajnie, ponieważ częściej narażone są na poważne choroby czy nawet mogą niespodziewanie umrzeć. Niektóre mają już natomiast problemy z pamięcią, więc zwyczajnie mogą nie tylko nie spłacić pożyczki, ale w ogóle zapomnieć, że ją mają.

Gdzie można znaleźć pożyczki dla osiemnastolatków?


Minimalną granicą wiekową, aby dostać pożyczkę czy kredyt, jest zawsze 18 lat, ponieważ w tym wieku według prawa nabywa się zdolność do czynności prawnych, czyli między innymi podpisywania umów czy też posiadania indywidualnego konta bankowego. Można znaleźć aż 7 parabanków, które minimalną granicę wiekową dla swoich klientów ustaliły właśnie na 18 lat. Tylko trzy oferty to tak zwane darmowe pożyczki. Są to: Szybka Gotówka, gdzie można pożyczyć 6000 zł na 30 dni, Money Man z pożyczką do 1500 złotych też na 30 dni oraz Via SMS z pożyczką również do 1500 złotych i z 30 dniowym terminem spłaty. Za inne pożyczki tego typu trzeba będzie zapłacić. Na przykład w Wonga całkowity koszt pierwszej pożyczki to 10 złotych. Jednak można tu pożyczyć nawet 1500 złotych z terminem spłaty 60 dni. W Super Credit można dostać do 1000 złotych, ale koszt pożyczki wyniesie 250 złotych i trzeba ją wpłacić w 30 dni. W Kredito24 z kolei można pożyczyć do 3000 złotych na miesiąc, ale całkowity koszt takiej pożyczki to aż 847 złotych.

Minimum 20-21 lat

Zazwyczaj ustalanym przez firmy pożyczkowe minimum wiekowym, uprawniającym do złożenia wniosku, jest wiek 21 lat. Można jednak znaleźć też 6 firm, które udzielają pożyczek od 20 lat. Są to Filarum i Soho Credit z pożyczką na 1000 złotych i czasem spłaty 30 dni, oraz Łatwy Kredyt z pożyczką na 1500 złotych do spłaty w 30 dni oraz Vivus i Net Credit z pożyczką na maksymalnie 3000 złotych i spłatą w 30 dni.

O wiele większy wybór mają osoby w wieku co najmniej 21 lat. Mogą nie tylko skorzystać z chwilówek, takich jak: Smart Pożyczka, Alfa Kredyt czy Ekspres Kasa, ale także wziąć pożyczkę długoterminową do spłaty w miesięcznych ratach przez kolejne kilka lat, ale na kwotę nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czy parabank zawsze patrzy na wiek?

Generalnie, jeśli ktoś nie spełnia minimum wiekowego albo przekroczył już dopuszczalne maksimum, jego wniosek będzie odrzucony przez system przetwarzający wnioski. Dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z wymaganiem dotyczącym wieku, stawianym przez konkretną firmę, w której chcemy składać wniosek, aby nie okazało się, że został on odrzucony właśnie z powodu nieodpowiedniego wieku.

Każdy, jeśli tylko spełnia inne warunki, może dostać pożyczkę. Przede wszystkim, osoba składająca wniosek o pożyczkę powinna mieć ważne dokumenty i numer PESEL, ponadto musi też posiadać dochód. Warto też sprawdzić, z jakiego tytułu dochody firma akceptuje, ponieważ lista źródeł dochodów nie jest taka sama we wszystkich parabankach. Oczywiście, parabanki wyliczają zdolność kredytową, więc trzeba mieć w miarę wysokie dochody przy stosunkowo niskich kosztach życia. Do tego sprawdzają też bazy z grupy BIG, a więc w przeszłości nie można mieć aktywnych długów, zwłaszcza w innych firmach pożyczkowych, ponieważ przez to wniosek może nie zostać rozpatrzony pozytywnie.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste