Polacy zmieniają mieszkania na droższe? Kwoty kredytów urosły ponad 17 proc.

12.07.2018 10:46  Kredyty mieszkaniowe
 Polacy zmieniają mieszkania na droższe? Kwoty kredytów urosły ponad 17 proc.
A może kredyt na mieszkanie? Coraz więcej Polaków zadaje sobie takie pytanie. Tylko w czerwcu banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 17,2%, w porównaniu zeszłym rokiem.

- Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja otoczenie makroekonomiczne (rekordowo niskie stopy procentowe, wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, wzrost optymizmu co do przyszłej sytuacji gospodarstwa domowego). W czerwcu br. mieliśmy do czynienia również z kontynuacją zjawiska związanego z wnioskowaniem w 2018 r. o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż 2017 r.

Jak już pisaliśmy w poprzednich miesiącach, zjawisko to może mieć swoje źródło zarówno we wzroście cen nieruchomości (np. w Warszawie wzrost r/r o ok. 10%), jak i zakupie mieszkań o większej powierzchni. Na rynku nieruchomości pierwotnych w największych 7 aglomeracjach zaczynamy również obserwować obniżenie podaży nowych mieszkań, co wynika ze wstrzymania realizacji projektów przez część deweloperów, co w przyszłości przy utrzymującym się popycie może spowodować dalszy wzrost cen a tym samym wzrost wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.
 
Najnowszy czerwcowy odczyt BIK Indeks – PKM wyniósł + 17,2% i jest niższy od odczytu majowego o - 8,3 p.p. Wartość indeksu na poziomie + 17,2% oznacza, że w czerwcu 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 17,2%, w porównaniu z czerwcem 2017 r. 
 
W czerwcu 2018 r., w porównaniu do maja 2018 r., wartość indeksu spadła o 8,3 p.p. Łącznie w czerwcu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 35,64 tys. osób w porównaniu do 32,92 tys. rok wcześniej (+ 8,2%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu 2018 r. wyniosła 251,86 tys. zł (wyższa o 1,4% jak miesiąc temu). W porównaniu do czerwca ubiegłego roku kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 8,3%. Wzrost indeksu spowodowany jest zarówno wzrostem liczby wnioskodawców jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu.
 
prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Sama wzięłam kredyt na mieszkanie, bo już chce mieć coś własnego,a ceny najmu w Krakowie są dość spore. Dlatego zatrudniłam agenta nieruchomości z abcdom i mam nadzieję że znajdą dla mnie niedługo jakąś fajną ofertę

    ~mirek   (18 lipca 2018 o 09:32)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste