Banki udzieliły o 13,5% więcej r/r kredytów mieszkaniowych w X

27.11.2018 12:02  Kredyty mieszkaniowe
Banki udzieliły o 13,5% więcej r/r kredytów mieszkaniowych w X Banki udzieliły łącznie 20,1 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,177 mld zł w październiku 2018 r., podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Stanowi to wzrost o 13,5% w ujęciu liczbowym i wzrost o 25,6% w ujęciu wartościowym w porównaniu do października 2017 r.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. banki udzieliły łącznie 193,3 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 47,4 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. banki udzieliły o 9,7% więcej kredytów mieszkaniowych i na kwotę o 19,8% wyższą.

"Październik 2018 r. to już kolejny rekordowy miesiąc dla kredytów mieszkaniowych. Po bardzo dobrym wrześniu jeszcze lepszy okazał się październik, w którym wartość udzielonych kredytów wzrosła o 11,8%. Łącznie wartość udzielonych kredytów po pierwszych 10 miesiącach tego roku wynosi już 47,4 mld zł. Wartość sprzedaży kredytów w tym segmencie w mojej opinii jeszcze przez pewien okres (dwa - trzy kwartały) będzie napędzana wzrostem cen mieszkań. Dwucyfrowa dynamika wzrostu wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w ujęciu wartościowym (19,8%) została uzyskana przy wzroście cen nieruchomości, lecz na poziomie niższym od dynamiki wzrostu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych. Ponadto wysokiej dynamice wzrostu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych towarzyszy o połowę niższa dynamika wzrostu wolumenu udzielanych kredytów mieszkaniowych" - powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Zjawisko to wynika ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. 62% wartości udzielonych w okresie styczeń - październik 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł. Dynamika udzielanych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest ponadto zróżnicowana. W dwóch najniższych przedziałach kwotowych do 100 tys. zł oraz 100-150 tys. dynamika dziesięciu pierwszych miesięcy 2018 r. w relacji do dziesięciu miesięcy 2017 r. w ujęciu liczbowym jest ujemna, odpowiednio (-17,5%) oraz (-4,7%). Również w ujęciu wartościowym dynamika w tych przedziałach jest ujemna odpowiednio (-16,2%) oraz (-4,1%), podano również.

"Najwyższa dynamika zarówno wolumenu, jak i wartości dotyczy kredytów z przedziału > 350 tys. aż (39,5%) liczbowo i (38,2%) wartościowo, w porównaniu do dziesięciu pierwszych miesięcy 2017 r. Za wzrost na rynku kredytowym odpowiadają więc w większości kredyty udzielane na kwotę powyżej 350 tys. zł. Wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych udzielane są z dwóch powodów - wzrostu cen mieszkań i wzrostu zdolności kredytowej gospodarstw domowych (wzrostu dochodów przy niskich stopach procentowych)" - wyjaśnił Rogowski.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w październiku 2018 r. wyniósł (0,78%), co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami. W ostatnich 12 miesiącach (październik 2018 do października 2017) jakość portfela jeszcze się poprawiła, o czym świadczy spadek Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych o (-0,17%), wskazano także.

"Na razie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Musimy jednak pamiętać, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na wiele lat, a co za tym idzie, narażone są na ryzyko związane z cyklem gospodarczym. Wzrost bezrobocia, spadek dochodów gospodarstw i ewentualny wzrost stóp procentowych wpłynie na wzrost wskaźnika DTSI, będącego relacją obciążeń z tytułu obsługi posiadanego zadłużenia do wartości dochodów" - podsumował główny analityk BIK.

ISBnews

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste