Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Kredyty » Kredyty mieszkaniowe


Jak jeszcze kupić mieszkanie z dopłatą w MdM?

16.02.2017 10:31  Kredyty mieszkaniowe
Jak jeszcze kupić mieszkanie z dopłatą w MdM? Wystarczyło trzydzieści jeden dni by zainteresowani rządową dopłatą do kredytu wyczerpali pulę środków czyli blisko 400 mln zł dostępnych w 2017 roku.  Obecnie do wydatkowania zostały już tylko pieniądze z puli MdM na 2018 r. Warto więc zainteresować się zakupem mieszkania, tym bardziej, że są deweloperzy, którzy zaczekają na pieniądze, a zamieszkać można jeszcze w tym roku.

Czy należy się śpieszyć? Pula pieniędzy na dopłaty systematycznie maleje. Eksperci podkreślają, że środki dostępne na MdM 2018 w tym roku pewnie wystarczą do maja, a w optymistycznym wariancie do lipca.  – Termin, do którego będzie można rezerwować dopłatę tak naprawdę zależy od dalszego zainteresowania programem.

W tej sytuacji kto pierwszy ten lepszy. Następnie, tak jak w ubiegłym roku, klienci zaczną się przygotowywać do zaciągnięcia kredytu w styczniu. Wtedy wyścig po dopłatę znany nam dobrze sprzed kilkunastu dni się powtórzy – mówi Mirosław Śliwiński, doradca kredytowy. Przez pierwsze lata działania rządowego programu, czyli między rokiem 2014 a 2016, Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł zakup 75 tys. mieszkań i domów. Szacuje się, że fundusze posiadane przez BGK, wystarczą jeszcze na dotowanie zakupu ok. 21 tys. mieszkań nim środki z rządowego programu się wyczerpią.

Pomimo tego, że pula pieniędzy przeznaczonych na ten rok już się skończyła, są deweloperzy, którzy umożliwiają nabycie mieszkania z rządową dopłatą. Po prostu zaczekają na pieniądze do 2018 roku. Takie podejście ma chociażby gorzowski deweloper firma Budnex, która realizuje inwestycje między innymi w Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie czy Poznaniu – W naszej poznańskiej inwestycji czyli Starołęckiej Dolinie wciąż mamy wiele mieszkań, które kwalifikują się do rządowej dopłaty. Wiemy, że dla wielu klientów środki z programu MdM są dużym finansowym wsparciem. Z tego właśnie powodu  zdecydowaliśmy się by jako inwestor  zaczekać na resztę środków z BGK do 2018 roku. – mówi Monika Golec z firmy Budnex - Co ważniejsze, klienci mogą odebrać klucze do nowych mieszkań jeszcze w tym roku, bo Starołęcka Dolina jest w końcowej fazie realizacji. Taka transakcja nie wiąże się dla klientów z żadnymi dodatkowymi kosztami czy zabezpieczeniami – dodaje Monika Golec. Jak podkreśla deweloper, również w innych miastach w swojej ofercie dostępne ma mieszkania z rządową dopłatą.

Szacuje się, że w tym roku do wykorzystania w ramach MdM  jest jeszcze ok. 200 mln zł. dotyczy to jednak sytuacji, w której deweloper zgodzi się na przelew ostatniej transzy kredytu już w 2018 roku. Kolejne 380 mln zł rządowego wsparcia dostępnych będzie dopiero w styczniu 2018 r. Po tym terminie rządowy program wygasa. W tej sytuacji warto poważnie zastanowić się na zakup pierwszej nieruchomości, gdyż w ten sposób możemy zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwota ta zależy do miejsca, w którym nabędziemy nieruchomość. Budnex


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste