Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Kredyty » Kredyty mieszkaniowe


Koniec MdM jeszcze w tym tygodniu?

12.01.2017 11:45  Kredyty mieszkaniowe
Koniec MdM jeszcze w tym tygodniu? Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na swoim profilu na Twitterze podał dane dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Zgodnie z tą informacją do 11 stycznia do godz. 14.00 z puli 2017 roku złożone zostały wnioski o dopłatę o łącznej wartości 318,4 mln złotych. Taki wynik oznacza, że prawdopodobnie od piątku 13 stycznia banki przestaną przyjmować wnioski o dopłatę.
 
Przed rozpoczęciem 2017 roku z puli tegorocznej zarezerwowane na dopłaty zostało 362,427 mln złotych, co stanowiło 48.58 proc. łącznej puli na cały 2017 rok. Jeżeli zgodnie z informacją z BGK od 1 stycznia zarezerwowane zostało 318,4 mln złotych, to oznacza to, że łącznie zarezerwowaliśmy już prawie 680 mln złotych, co stanowi ponad 91 proc. łącznej puli środków.


Kiedy BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków?
Zgodnie z Art. 37 Ust. 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez młodych ludzi Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty po osiągnięciu poziomu 95 proc. przyznanego limitu. Jesteśmy zatem bardzo blisko tego granicznego poziomu i obserwując tempo składania wniosków w 2017 roku możemy przypuszczać, że poziom 95 proc. osiągniemy w czwartek 12 stycznia. W takim przypadku, zgodnie z przepisami ustawy, od następnego dnia (przypuszczalnie od piątku 13 stycznia) banki przestaną przyjmować wnioski o dopłaty.

Wniosek w pierwszym banku rezerwuje środki
Złożenie wniosku w jednym z banków oznacza już zarezerwowanie środków. Zatem jeśli nawet po wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez BGK będziemy chcieli złożyć wniosek kredytowy w innej instytucji, to będziemy mogli to zrobić, w sytuacji gdy wcześniej złożyliśmy wniosek i zarezerwowaliśmy środki w innym banku.

Rok 2018 ciągle dostępny
 
Dla osób zainteresowanych dopłatą pozostaną już tylko środki z puli roku 2018. Według stanu na 31 grudnia 2016 roku zarezerwowane zostało 18,09 proc. puli, jednak musimy pamiętać, że przed 1 stycznia 2018 roku zarezerwowane może zostać tylko 50 proc. środków. Zatem kredytobiorcy zainteresowani dopłatami na przyszły rok, także nie mogą ociągać się ze złożeniem wniosku, gdyż w ciągu kilku najbliższych miesięcy także ten prób zostanie osiągnięty.
 
Michał Krajkowski
Główny Analityk
Notus Doradcy Finansowi

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste