Marzec ostatnią szansą na dopłatę z MdM w tym roku?

02.03.2016 16:23  Kredyty mieszkaniowe
Marzec ostatnią szansą na dopłatę z MdM w tym roku? Na koniec lutego z puli 730 mln zł przeznaczonych na dopłaty do kredyt hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wykorzystano już 77 proc. Jeśli zainteresowanie MdM utrzyma się na poziomie 120 mln zł dofinansowań miesięcznie, to już w kwietniu zabraknie pieniędzy na wypłaty.

Wrzesień 2015 roku był przełomowym dla programu Mieszkanie dla Młodych. To wówczas zaczęły obowiązywać nowe zasady przyznawania środków, z czego kluczowe znaczenie miało objęcie dopłatami domów i mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. I tak w listopadzie  i grudniu ubiegłego roku liczba wniosków o dofinanowania wzrosła 3-4-krotnie w porównaniu z miesiącami sprzed nowelizacji ustawy. Efekt? Podczas gdy w 2014 roku, czyli przez pierwsze dwanaście miesięcy funkcjonowania MdM, wykorzystano jedynie 35 proc. środków zarezerwowanych na ten cel, to już w 2015 roku parametr ten wzrósł do 85 proc. Aktualnie mamy za sobą dwa miesiące nowego roku, a z puli 730 mln zł zaplanowanych na 2016 rok zablokowanych jest już 77 proc. środków – 565 mln zł.

Warto zauważyć, że zgodnie z przepisami, pieniądze w MdM mogą być wypłacane jedynie do kwoty stanowiącej 95 proc. puli zarezerwowanej na dany rok. To oznacza, że do rozdysponowania w tym roku mamy 693,5 mln zł. Kiedy odejmiemy od tego 565 mln zł, widzimy, że zostało 128,5 mln zł. Przy aktualnym poziomie zainteresowania oznacza to wyczerpanie pieniędzy już w marcu/na początku kwietnia. Ustawa nie przewiduje w takiej sytuacji możliwości zwiększenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego dotychczasowej puli pieniędzy.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy państwa przy zakupie lokalu mieszkalnego mają zatem dwa wyjścia – jak najszybciej złożyć wniosek o kredyt w ramach MdM lub poczekać do 2017 roku. Warto jednak pamiętać o tym, że to nie data podpisania umowy z deweloperem lub właścicielem lokalu używanego, a moment ostatecznej zapłaty za kupowany dom lub mieszkanie, wpływają na to, z którego budżetu możemy skorzystać.

Zatem jeśli interesuje nas kupno mieszkania w inwestycji, której budowa ma zakończyć się w tym roku lub mamy na oku lokal z rynku wtórnego, to ostatni moment na rozpoczęcie załatwiania formalności. Gdy dopiero przymierzamy się do poszukiwań przyszłych czterech kątów, to możemy spokojnie złożyć wniosek o dopłatę z puli na 2017 rok. Wynosi ona 746 mln zł, a obecnie jest do rozdysponowania jeszcze sporo, bo ok. 656 mln zł.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste