MdM: nadpłata kredytu może grozić zwrotem dofinansowania

21.07.2015 11:15  Kredyty mieszkaniowe
MdM: nadpłata kredytu może grozić zwrotem dofinansowania Dotychczas osoby, które skorzystały z programu Mieszkanie dla Młodych i myślały o nadpłaceniu lub wcześniejszej spłacie kredytu objętego rządową pomocą nie musiały obawiać się żadnych sankcji z tego tytułu.

Nowelizacja ustawy o MdM zmieni ten stan rzeczy. Nadpłacając zobowiązanie, trzeba będzie liczyć sie z koniecznością zwrotu części lub nawet całości dopłaty.

Brak kar za wcześniejszą spłatę czy nadpłatę kredytu był jednym z punktów różniących program Mieszkanie dla Młodych, uruchomione w styczniu 2014 roku, od jego poprzednika – Rodziny na Swoim. W RnS należało powstrzymać się od uregulowania należności lub  nadpłacenia zobowiązania przez pierwszych 8 lat od zaciągnięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Beneficjenci za złamanie tego zapisu musieli liczyć się z przedwczesnym zakończeniem dopłat do rat zobowiązania.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi również przewiduje sankcje. Zwrot części dopłaty w ramach MdM grozi każdemu, kto w ciągu 5 lat od momentu przeniesienia własności mieszkania lub domu, dokona nadpłaty kredytu w kwocie większej niż kwota przyznanego dofinansowania. Poza tym, beneficjent straci część dofinansowania, jeśli przez pierwsze 5 lat od uzyskania dopłaty sprzeda lokal, wynajmie go lub użyczy innej osobie, zmieni sposób użytkowania nieruchomości w ten sposób, że uniemożliwi on zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych lub zostanie właścicielem bądź współwłaścicielem innego mieszkania (zasada ta nie obowiązuje tylko w przypadku otrzymania mieszkania w spadku). Wystąpienie jednej z wymienionych sytuacji będzie skutkowało obowiązkiem zwrócenia części dofinansowania odpowiadającej wartości dopłaty za okres pozostały do upływu wspominanych 5 lat.

Na przyklad, jeśli kupimy mieszkanie w ramach MdM i otrzymamy dopłatę rzędu 30 000 zł, a po 36 miesiącach nadpłacimy kredyt (np. dostaliśmy spory spadek), to wówczas strata będzie dotyczyć 14 miesięcy. W tym przypadku przyjdzie nam zwrócić 7 000 zł.

Do zwrotu = (60 – 36)/60 x 30 000 zł = 7 000 zł

Warunki wypłaty środków mających pomóc w pokryciu wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu przewidują również zwrot całości dopłaty. Stanie się tak wtedy, gdy zataimy przed Bankiem Gospodarstwa Krajowego informację o tym, że nasza sytuacja finansowa zmieniła się na niekorzyść, co może powodować ograniczenie wysokości wsparcia lub jego chwilowe wstrzymanie. Podobnie stanie się, gdy starając się o rządową pomoc przedłożymy fałszywe dokumenty. W obu przypadkach nie tylko będziemy musieli zwrócić całą kwotę wraz z odsetkami ustawowymi, ale również musimy się liczyć z tym, że możemy trafić do więzienia na co najmniej 3 miesiące, a nawet na 5 lat.

Warto wspomnieć o tym, że wcześniejsza spłata kredytu w ramach MdM może też wiązać się z koniecznością zapłaty prowizji bankowi, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • witam p. Sylwio ze wzoru wychodzi mi 12000 zł skąd u pani wyszło 7000 zł matematyka nie ta ?

  ~mdm   (18 marca 2018 o 11:52)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Czy działa to wstecz ???? Jak brałem kredyt i podpisywałem umowę to tej ustawy jeszcze nie było czy mnie to tez obowiązuje ???

  ~Arturo   (2 listopada 2016 o 20:25)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste